| | | | |



2.7. Klasyfikacja stref według kryterium ochrony roślin


     Wynikowe klasy stref dla poszczególnych zanieczyszczeń oraz klasa ogólna dla każdej strefy, uzyskane w ocenie rocznej dokonanej z uwzględnieniem kryteriów ustanowionych w celu ochrony roślin zestawiono w tabeli 49.
     Do oceny wykorzystano wyniki pomiarów ze stacji na Św. Krzyżu, zlokalizowanej
     w strefie powiatu kieleckiego - kod stacji: SkSwKrzyzZM.
     Warunkiem przyporządkowania strefy do klasy A jest nie przekraczanie poziomu dopuszczalnego dla każdej z substancji o normowanym poziomie dopuszczalnym. Wszystkie oceniane według tego kryterium strefy w województwie świętokrzyskim spełniają powyższy warunek, stąd zakwalifikowały się do klasy A.
     Ocena według kryterium ochrony roślin wykonana została dla stref, dla których kryterium to ma zastosowanie. Nie obejmuje ona terenu strefy miasta Kielc, do której nie odnoszą się poziomy dopuszczalne ustanowione dla ochrony roślin.
     Klasyfikacja ogólna stref łącząca wyniki ocen wszystkich zanieczyszczeń dla kryterium ochrony roślin przedstawiona została w postaci graficznej na rys. 27.
     Dwutlenki siarki

     Dla poszczególnych stref objętych oceną ustalono klasę A z uwagi na nie przekraczanie wartości kryterialnej ustalonej dla stężenia uśrednionego dla roku.
     Zgodnie z rozporządzeniem MŚ w sprawie oceny poziomów substancji w powietrzu, w przypadku oceny sporządzanej ze względu na ochronę roślin, w zakresie SO2 i NOx wystarczającą liczbą stanowisk pomiarowych jest jedno stanowisko na 20 000 km2.
     Stężenie średnioroczne SO2 nie przekracza dopuszczalnego poziomu obowiązującego na terenie kraju (40 µg/m3) i jest równe zaostrzonej wartości kryterialnej obowiązującej na obszarze parków narodowych (15 µg/m3), co odnosi się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego położonego w powiecie kieleckim.
     Tlenki azotu

     Dla poszczególnych stref objętych oceną ustalono klasę A z uwagi na nie przekraczanie wartości kryterialnej ustalonej dla średniorocznego stężenia.
     Stężenie średnioroczne NOx w 2002 roku wynosi 12 µg/m3. Dopuszczalny poziom tlenków azotu zachowany jest w odniesieniu do normy obowiązującej na terenie kraju (40 µg/m3) jak również do zaostrzonej wartości kryterialnej obowiązującej na obszarach parków narodowych (20 µg/m3), czyli w strefie pow. kieleckiego.
     Ozon

     Poszczególne strefy objęte oceną sklasyfikowane zostały jako spełniające wymogi klasy A z uwagi na nie przekraczanie wartości kryterialnej stężeń jednogodzinnych ozonu wyrażanych normowanym parametrem „AOT 40”.
     Na podstawie stężeń jednogodzinnych obliczono AOT 40 wynoszący za 2002 rok 32 817 (µg/m3)*h. Odniesienie obliczonego parametru do dopuszczalnego poziomu 24 000 (µg/m3)*h świadczyć mogłoby o nie dotrzymaniu wartości kryterialnej, gdyby oceny dokonywać tylko w odniesieniu do 1 roku. Dopuszczalny poziom ozonu jest jednak dotrzymany, ponieważ uśredniona z 4 lat wartość AOT 40 (zgodnie z obowiązującym kryterium oceny) osiąga poziom 17 125 (µg/m3)*h, który jest niższy od normy.