|
Zlewnia PILICY
-
-
-
-

Pilica
Jest klasyfikowana centralnie z wykorzystaniem badań prowadzonych na terenie województwa świętokrzyskiego w ppk Maluszyn i Szczekociny. W roku 2001 odnotowano poprawę jakości wód w przekroju pomiarowym Maluszyn pod względem fizyko-chemicznym z III do II klasy czystości oraz bakteriologicznym z non do klasy III. Stwierdzono również poprawę stanu sanitarnego rzeki w przekroju pomiarowym Szczekociny, rzeka w tym punkcie w klasyfikacji ogólnej osiągnęła III klasę czystości wód. Wskaźnikami decydującymi o klasie czystości wód pozostająą: azotyny, fosfor ogólny i m. Coli.
Pod względem hydrobiologicznym w obydwu punktach odnotowano II klasę ze względu na indeks saprobowości i I - ze względu na chlorofil "a".
Wśród zakładów odprowadzających ścieki do wód zlewni Pilicy i naruszających warunki pozwoleń wodno-prawnych znalazły się:
- Spółdzielnia Inwalidów "NAPRZÓD" w Końskich (rz. Czysta),
- Korporacja AHG "Prebet" Sp. z o.o. w Żelisławicach (rz. Seca),
.
powrót do spisu rzek ...
Czarna Włoszczowska
Jest lewobrzeżnym dopływem Pilicy i badana była tylko w przekroju Ciemiętniki. W roku 2001 ten ujściowy odcinek rzeki zachował dotychczasową III klasę czystości wód, o czym zadecydowały wartości stężeń ChZT-Mn i miana Coli, pozostałe badane wskaźniki odpowiadają I i II klasie czystości.
Jednym ze źródeł zanieczyszczenia rzeki jest Komunalna Oczyszczalnia Ścieków we Włoszczowie naruszająca warunki pozwolenia wodno-prawnego.
powrót do spisu rzek ...
Czarna Struga
Jako lewobrzeżny dopływ Czarnej Włoszczowskiej badana była na ujściu w przekroju pomiarowo-kontrolnym Belina. Jakość wód rzeki utrzymuje się na poziomie wyników badań ubiegłorocznych, w III klasie czystości ze względu na ChZT-Mn i m. Coli. Pozostałe wskaźniki zachowują I, a sporadycznie II klasę czystości wód.
powrót do spisu rzek ...
Czarna Maleniecka
(Konecka)
W roku 2001 wzrosło zanieczyszczenie rzeki zarówno we wskaźnikach fizyko-chemicznych jak i bakteriologicznych. W ocenie ogólnej stanu czystości wód w źródłowym biegu oraz na odcinku między m. Czarna i m. Sielpia rzeka znalazła się poza klasą ze względu na niskie wartości odczynu pH (pochodzące z podłoża) oraz m. Coli. Pozostałe odcinki zakwalifikowały się do III klasy ze względu na odczyn pH, ChZT-Mn, azotyny, fosfor ogólny i m. Coli. Pozostałe wskaźniki zachowały w większości oznaczeń I klasę czystości wód.
W wyniku badań hydrobiologicznych prowadzonych tylko w ujściowym punkcie pomiarowym - Maleniec stwierdzono, że stężenia chlorofilu "a" oraz indeks saprobowości odpowiadały II klasie czystości wód.
Głównym źródłem zanieczyszczenia rzeki są zlokalizowane w jej górnym biegu następujące zakłady:
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Stąporkowie,
- Zakład Gospodarczy Oczyszczalnia Komunalna w Radoszycach.
Zmiany stanu czystości wód rzeki Czarnej Malenieckiej w latach 1996-2001
Zmiany stężęń wskaźników zanieczyszczenia rzeki Czarnej Malenieckiej w ppk Maleniec
W całym analizowanym okresie badań prowadzonych na ujściu w przekroju pomiarowym - Maleniec stężenia BZT5 i azotynów zachowują I klasę czystości, a fosforu ogólnego - II klasę czystości wód.
powrót do spisu rzek ...
|
|
|