WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2001
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Zbiorniki
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Ocena m. bezpośrednią
Hydrografia Położenie Klimat Gleby     Żródła zanieczyszczeń Jakość wód
Zlewnia PILICY

W dorzeczu Pilicy dominują gleby słabej jakości. Na terenie powiatu koneckiego zaliczane są do IV i V klasy bonitacyjnej, gdzieniegdzie do III i II. Są to gleby piaszczyste, piaszczysto - gliniaste, gliniasto - piaszczyste, wykorzystywane do uprawy zbóż i roślin okopowych. Na pozostałym obszarze bonitacja gleb waha się od II do VI klasy. Przeważają rędziny wykształcone na skałach węglanowych i utworach kredowych, gleby bielicowe i brunatne (powstałe z piasków i glin), a w obniżeniach i dolinach rzek - mady, torfy, gleby mułowo - torfowe i murszowe. Uprawia się tu zboża i rośliny okopowe.
Zagospodarowanie zlewni Pilicy Zagospodarowanie dorzecza Pilicy jest bardzo zróżnicowane, uzależnione jest od warunków klimatycznych, glebowych i zasobów naturalnych. Zdecydowana większość obszaru znajdująca się w granicach naszego województwa porośnięta jest lasami, które zajmują około 1098 km2. Duże kompleksy leśne znajdują się w rejonie Sielpi Końskich, Stąporkowa, Niekłania oraz w powiecie włoszczowskim. Są to przeważnie bory sosnowe, sosnowo - dębowe, wilgotne i bagienne. Wzdłuż cieków i na torfowiskach występują bagienne lasy olszowe. Północna część zlewni Pilicy (dorzecze Cz. Malenieckiej) odznacza się bogatymi tradycjami rozwoju górnictwa rud żelaza i przemysłu metalurgicznego. Do największych ośrodków miejskich należą Końskie i Stąporków.
W gminie Ruda Maleniecka rzeka Czarnaj Maleniecka zasila małe elektrownie wodne oraz liczne stawy wykorzystywane do hodowli ryb. Gleby na tych terenach są piaszczyste, piaszczysto - gliniaste o niskiej i średniej urodzajności, w związku z czym prowadzona jest ekstensywna gospodarka rolna. Zalesienie zlewni jest duże (z przewagą drzewostanu iglastego), sięga około 551 km2, czyli 75% jej powierzchni. W dorzeczu Czarnej Włoszczowskiej również duże powierzchnie porośnięte są lasami (około 346 km2 co stanowi 60% powierzchni). Pozostałe tereny, z glebami słabej i średniej jakości użytkowane są rolniczo. Głównym ośrodkiem przemysłu rolno - spożywczego, drzewnego i ważnym węzłem drogowym jest miasto Włoszczowa (ok. 11 tys. mieszkańców). Najbardziej wysunięta na południe część zlewni Pilicy jest typowo rolnicza, przeważają tu urodzajne gleby rędzinowe, stąd większość tego obszaru zajęta jest pod uprawę, niewielkie powierzchnie porastają lasy dębowo - grabowe.

GLEBY