|
Zlewnia NIDY

K a m i e
n n a Rzeka o całkowitej długości 138,3 km zbiera wody z obszaru zlewni 2007,9 km2 i wpada do Wisły w 324,5 km jej lewego brzegu.
Oceną objęto odcinek w granicach woj. świętokrzyskiego długości 118,5 km. Zgodnie z wymaganiami docelowymi jakość wody Kamiennej powinna spełniać warunki I klasy na odcinku od źródeł do jazu w Starachowicach, wymagania klasy II od Starachowic do Ostrowca Świętokrzyskiego i od Bałtowa do ujścia oraz klasy III - od Ostrowca Świętokrzyskiego do Bałtowa.
W roku 2001 rzeka od granic województwa do Skarżyska-Kamiennej odpowiadała III i na niewielkim odcinku między Bzinkiem i ujściem Kamionki - II klasie czystości. Następny odcinek aż do ppk Nietulisko znalazł się poza klasą ze względu na podwyższone stężenia biogenów i m. Coli, których źródłem są zrzuty ścieków komunalnych i przemysłowych z terenu Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. Poniżej Nietuliska, aż do ujścia do Wisły odnotowano poprawę jakości wód i zmianę klasy z non na III. Tak więc rzeka na odcinku między Ostrowcem Św. i Bałtowem po raz pierwszy osiągnęła planowaną III klasę czystości. Zdecydowały o tym wskaźniki zanieczyszczenia: azotyny, fosfor ogólny i m. Coli. Pozostałe wskaźźniki w większości zachowały I klasę czystości wód.
Badania hydrobiologiczne wyrażone indeksem saprobowości wykazały, podobnie jak w roku ubiegłym, II klasę czystości wód na całej długości rzeki. Stężenia chlorofilu "a" we wszystkich badanych punktach były niskie i mieściły się w zakresie norm I klasy czystości.
W roku 2001 stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do Kamiennej przez następujące zakłady:
- Szkoła Podstawowa w Bliżynie,
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kunowie,
- Gospodarstwo Ogrodnicze "Bracia Kasprzak" w Ostrowcu Św.,
- Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Oczyszczalnia w Potoczku,
Dodatkowym źródłem zanieczyszczenia rzeki są jej dopływy, a zwłaszcza Kamionka i Szewnianka, prowadzące do Kamiennej wody pozaklasowe.
Zmiany stanu czystości wód rzeki Kamiennej w latach 1996-2001
Analiza wyników klasyfikacji wód Kamiennej na przestrzeni ostatnich kilku lat wskazuje na stopniową poprawę stanu czystości rzeki, a zwłaszcza stanu sanitarnego.
Na rysunku 5 przedstawiono rozkład stężeń reprezentatywnych wskaźników zanieczyszczenia rzeki jak: BZT5, azotyny i fosfor ogólny w latach 1996-2001. Wartości BZT5 nie przekraczają norm dopuszczalnych dla II klasy czystości wód. Stężenia fosforu ogólnego i azotynów są na znacznej długości rzeki poza klasą osiągając najwyższe wartości poniżej zrzutów ścieków z miejskich oczyszczalni zlokalizowanych w Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach, natomiast w ujściowym odcinku następuje spadek stężeń biogenów z non do III klasy czystości wód
powrót do spisu rzek ...
K a m i o
n k a
Rzeka od źródeł do Suchedniowa winna prowadzić wody odpowiadające I klasie czystości, a poniżej aż do ujścia - II klasie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat utrzymuje się poza klasą, o czym zadecydowało zanieczyszczenie bakteriologiczne wody wyrażone mianem Coli. Wskaźniki z grupy oznaczeń fizyko-chemicznych nie przekraczają norm klas I - III.
Badania hydrobiologiczne prowadzono tylko w ujściowym punkcie Bzin. Indeks saprobowości odpowiadał II klasie czystości, natomiast stężenia chlorofilu "a" nie odpowiadały normom żadnej z klas czystości.
Zmiany stanu czystości wód rzeki Kamionki w latach 1996-2001
Zmiany stężęń wskaźników zanieczyszczenia rzeki Kamionki w ppk Bzin
Badania fizyko-chemiczne ostatnich lat wskazują na stopniowy spadek stężenia zanieczyszczeń organicznych i biogennych w ujściowym przekroju pomiarowym - Bzin.
Na stan czystości rzeki rzutują w znacznej mierze ścieki odprowadzane z oczyszczalni komunalnych w Łącznej i Suchedniowie. W roku 2001 Zakład Usług Komunalnych w Łącznej odprowadzał ścieki z oczyszczalni bez wymaganego pozwolenia wodno-prawnego.
powrót do spisu rzek ...
Ś w i ś l i n a
Jest jednym z głównych dopływów Kamiennej i na całej długości winna odpowiadać II klasie czystości wód.
W stosunku do wyników badań ubiegłorocznych odnotowano poprawę jakości wód źródłowego odcinka - do ujścia Psarki, który znalazł się w planowanej II klasie czystości wód. Następny odcinek długości 6,7 km ze względu na przekroczone wartości dopuszczalne azotynów był poza klasą. Końcowy odcinek rzeki zachował III klasę stanu czystości wód, a nawet na niewielkiej długości II, zarówno we wskaźnikach fizyko-chemicznych jak i bakteriologicznych.
Wyniki badań hydrobiologicznych prowadzonych w ppk Nietulisko kwalifikują wody, analogicznie jak w roku ubiegłym, do II klasy ze względu na indeks saprobowości i I - ze względu na chlorofil "a".
Głównym źródłem zanieczyszczenia rzeki są jej dopływy: Psarka i Pokrzywianka będące odbiornikami ścieków komunalno-przemysłowych z Bodzentyna, Rudek i Nowej Słupi.
Zmiany stanu czystości wód rzeki Świśliny w latach 1996-2001
Zmiany stężęń wskaźników zanieczyszczenia rzeki Świśliny w ppk Nietulisko
Stężenia biogenów na przestrzeni ostatnich 6 lat w ujściowym przekroju pomiarowym - Nietulisko nie wykraczają poza normy klas II i III, a wartości BZT5 - norm klasy II.
powrót do spisu rzek ...
P s a r k a
W stosunku do wyników badań roku 2000 nastąpiła poprawa jakości wód w zakresie parametrów fizyko-chemicznych (I-II klasa) na odcinku rzeki od źródeł do Bodzentyna. Pomimo zadowalających wyników badań odcinek ten utrzymuje się w III klasie czystości, na poziomie ocen ubiegłorocznych, o czym przesądziły podwyższone wartości m. Coli. Rzeka poniżej Bodzentyna, aż do ujścia do Świśliny jest nadal poza klasą ze względu na ponadnormatywne stężenia azotynów i miana Coli.
Indeks saprobowości w ujściowym ppk Świętomarz osiągnął II klasę czystości, natomiast chlorofil "a" - I klasę.
Głównym źródłem zanieczyszczenia rzeki są ścieki komunalne pochodzące z rejonu Bodzentyna, a zwłaszcza odprowadzane w sposób niezorganizowany bez oczyszczenia, co może mieć miejsce wobec faktu niskiego stopnia skanalizowania gminy.
Zmiany stanu czystości wód rzeki Psarki w latach 1996-2001
Zmiany stężęń wskaźników zanieczyszczenia rzeki Psarki w ppk Świętomarz
W rzece na ujściu przez cały 6 letni okres badań utrzymują się ponadnormatywne stężenia azotynów, stężenia fosforu nie przekraczają norm III klasy czystości, a BZT5 - II klasy.
powrót do spisu rzek ...
P o k
r z y w i a n k a
Stan czystości rzeki oceniany we wskaźnikach fizyko-chemicznych stopniowo się poprawia i w roku 2001 prawie na całej długości odpowiada II klasie. W ocenie ogólnej nadal decydujące znaczenie ma wskaźnik bakteriologicznego zanieczyszczenia wód i rzeka od źródeł do m. Rudki odpowiada III klasie czystości, a następny odcinek - do ujścia nie spełnia normatywów żadnej z klas.
Taka ocena jest wynikiem niskiego stopnia skanalizowania gmin położonych w zlewni Pokrzywianki.
W badanym pod względem hydrobiologicznym punkcie pomiarowym Szeligi (na ujściu) chlorofil "a" spełniał wymagania I klasy czystości, a indeks saprobowości - II klasy.
Zmiany stanu czystości wód rzeki Pokrzywianki w latach 1996-2001
Zmiany stężęń wskaźników zanieczyszczenia rzeki Pokrzywianki w ppk Szeligi
Na przestrzeni ostatnich 3 lat zaznacza się spadek stężeń wartości biogenów, nawet do II klasy czystości, a stężenia BZT5 mieszczą się w I klasie czystości wód.
powrót do spisu rzek ...
S z e w
n i a n k a
Rzeka uchodzi do Kamiennej w Ostrowcu Św., gdzie zlokalizowany został punkt pomiarowo-kontrolny. Prowadzone tam badania wykazały, że ujściowy odcinek rzeki jest poza klasą ze względu na przekroczone wartości dopuszczalne fosforu ogólnego, azotynów i miana Coli, pozostałe wskaźniki mieszczą się w granicach klas I i II, z wyjątkiem BZT5, ChZT-Mn i manganu (III klasa). Badania hydrobiologiczne wykazały II klasę czystości ze względu na chlorofil "a" i indeks saprobowości.
powrót do spisu rzek ...
|