WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2001
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
Wisła
 
Zbiorniki
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Ocena m. bezpośrednią
Hydrografia Położenie Klimat Gleby Erozja Zagospodarowanie Żródła zanieczyszczeń Jakość wód
Zlewnia KAMIENNEJ
Zlewnia Kamiennej wchodzi w skład lewostronnego dorzecza środkowej Wisły. Całkowita powierzchnia zlewni wynosi 2007,9 km2 z czego w granicach województwa świętokrzyskiego znajduje się około 1892 km2 Kamienna - rzeka II rzędu - o całkowitej długości 138,3 km wypływa ze stoków Garbu Gielniowskiego na wysokości 355 m npm, na wschód od Antoniowa i uchodzi do Wisły w 324,5 km jej biegu na wysokości 127 m npm. Obecnie tylko źródłowy i ujściowy odcinek rzeki znajdują się poza granicami naszego województwa.
Do większych dopływów lewobrzeżnych należą: Oleśnica, Wolanka, a do prawobrzeżnych: Kamionka, Żarnówka, Lubianka, Świślina, Szewnianka, Krzczonowianka. Wszystkie dopływy Kamiennej mają charakter drenujący i odprowadzają ze zlewni niemal całość wód powierzchniowych i podziemnych.
Kamionka wypływająca ze źródeł spod Góry Cisowej o długości 17,3 km zbiera wody z obszaru 103,4 km2 i płynąc w kierunku północnym wpada do Kamiennej w 112,4 km jej biegu. Świślina ma źródła w pobliżu Siekierna na wysokości 321 m npm. Rzeka o długości 30,8 km i powierzchni zlewni 414,4 km2 wpada do Kamiennej w 66,6 km jej biegu. Zlewnia jest typowo wyżynna, spadki terenu wynoszą od 2,5 do 6%. Prawobrzeżnymi dopływami Świśliny są: wpadająca w 23,9 km biegu Psarka (o długości 20,5 km, powierzchni zlewni 89,2 km2) i uchodząca w 9,8 km biegu Pokrzywianka (długość 25,6 km, powierzchnia zlewni 215,2 km2). Szewnianka o długości 19,7 km i powierzchni zlewni 87,0 km2 uchodzi do Kamiennej na terenie miasta Ostrowiec Świętokrzyski. Na obszarze zlewni występują sztuczne zbiorniki wodne, spełniające głównie funkcje retencyjne i rekreacyjne, powstałe przez spiętrzenie rzek. Do ważniejszych należą: Brody na Kamiennej, Rejów i Suchedniów na Kamionce, Lubianka na Lubiance, Mostki na Żarnówce. Budowany jest zbiornik Wióry na Świślinie.

HYDROGRAFIA