| | | | |



Część V. GLEBY

1. CEL I ZADANIA MONITORINGU GLEB

     Monitoring gleb realizowany jest w celu obserwowania zmian jakości gleb pod wpływem czynników antropopresji.
     Obowiązek prowadzenia monitoringu gleby i ziemi wynika z zapisów art. 26 oraz art. 109 ustawy Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.), przy czym okresowe badania jakości gleby i ziemi należą do zadań własnych starosty. Celem zadania, jest identyfikacja terenów, na których wystąpiło przekroczenie standardów gleby i ziemi, a tym samym stworzenie podstaw do podjęcia działań naprawczych poprzez opracowanie i realizację planów rekultywacji tych obszarów.
     Identyfikacja lokalnych skażeń gleby jako zadanie starosty jest procesem wieloetapowym, w którym istotną rolę będą pełnić wstępne wskazania obszarów w przypadku których w wyniku działalności kontrolnej organów lub skarg mieszkańców stwierdzono, iż istnieje ryzyko wystąpienia zanieczyszczeń. Dla takich obszarów starosta ustali rzeczywisty poziom zanieczyszczenia w sposób wyszczególniony w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie standardów jakości gleb oraz standardów jakości ziemi (Dz.U. Nr 165, poz. 1359). Identyfikacja terenów na których wystąpiło przekroczenie standardów jakości gleb będzie zatem oparta na działaniach monitoringowych o charakterze lokalnym.
     Zadaniem starosty, zgodnie z art. 110 ustawy Prawo ochrony środowiska, jest też prowadzenie publicznie dostępnych rejestrów zawierających informacje o terenach, na których stwierdzono przekroczenia standardów wraz ze wskazaniem obszarów wymagających rekultywacji. Rejestry te będą przez starostę przekazywane do WIOŚ, który sporządzać będzie zbiorcze wykazy z terenu województwa kierowane kolejno do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
     Odrębnym zadaniem są obserwacje długofalowych zmian chemizmu gleb w ramach badań prowadzonych w sieci krajowej, wykonywanych przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Celem tych badań jest śledzenie zmian różnych cech gleb użytkowanych rolniczo, szczególnie właściwości chemicznych, zachodzących w określonych przedziałach czasu, pod wpływem rolniczej i poza rolniczej działalności człowieka.
     Badania gleb prowadzone są także przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach sieci wojewódzkich, stosownie do specyficznych potrzeb regionu.