| | | | |



3. PODSUMOWANIE

     Z analizy zgromadzonych informacji na temat gospodarowania odpadami w województwie świętokrzyskim wynika, że 204 ujętych w bazie danych WIOŚ producentów w 2002 roku wytworzyło 1658,1 tys. Mg różnego rodzaju odpadów, z których 65,5% wykorzystano, 1,6% unieszkodliwiono, 5,2% czasowo gromadzono, a 27,7% składowano.
     Odpady niebezpieczne w województwie, wykazane przez 174 jednostek wytwarzających takie odpady, stanowiły 0,2% tj. 2,6 tys. Mg wszystkich powstałych odpadów poprodukcyjnych, z których wykorzystano 37,6%, unieszkodliwiono 55,4%, tymczasowo gromadzono 6,4%, a tylko 0,6% ulokowano na składowiskach. Pozytywną tendencją jest zmniejszająca się masa odpadów niebezpiecznych kierowanych na składowiska, co świadczy o większym niż dotychczas ich zagospodarowywaniu.
     Z opracowanych przeglądów ekologicznych dla składowisk wynika, że składowanie odpadów przemysłowych i komunalnych zaledwie w kilku przypadkach odbywa się na składowiskach spełniających w pełni warunki ochrony środowiska. W związku z tym organy ochrony środowiska muszą do końca 2003 roku wydać stosowne decyzje dla zarządzających składowiskami w celu dostosowania ich do wymagań zawartych w ustawie o odpadach ustawie o wprowadzeniu ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw lub podjąć decyzję o ich zamknięciu.
     W 2002 roku w województwie eksploatowano 38 składowisk odpadów komunalnych, na których zdeponowano 204,8 tys. Mg odpadów, czyli o 28,9 tys. Mg mniej niż w 2001 roku. Zmniejszenie ilości odpadów komunalnych kierowanych na wysypiska jest wynikiem coraz szerzej stosowanej selektywnej zbiórki odpadów na terenach gmin oraz wdrażanego recyklingu tych odpadów.