| | | | |



4. PODSUMOWANIE

     W 2002 roku badaniami klimatu akustycznego w województwie świętokrzyskim objęto miasta Starachowice i Staszów oraz zaktualizowano pomiary natężenia poziomu dźwięków w rejonie dróg krajowych Nr 7 i 74. Kontynuowane były również pomiary hałasu instalacyjnego (przemysłowego).
     Przeciętny poziom hałasu na ulicach Starachowic wynosi 62,7 dB, a na ulicach Staszowa 62,1 dB, co oznacza, że jest on większy odpowiednio o 2,7 i o 2,1 dB od ustalonej normy dla terenów tego typu. Dla Starachowic możliwe było porównanie poziomu hałasu z pomiarami dokonanymi w 1996 roku. Z porównania wynika, że w roku 2002 szczególnie hałas o natężeniu 60,1-70,0 dB wystąpił na znacznie większej długości ogółu przebadanych ulic. W Staszowie, ponadnormatywny hałas o poziomie mieszczącym się w wymienionym wyżej przedziale wystąpił na ponad połowie przebadanych odcinków ulic.
     Wzrost poziomu hałasu w stosunku do roku 2001 wykazały pomiary przy drodze krajowej nr 7, gdzie średnia wielkość hałasu na całym badanym odcinku wynosiła w 2002 roku 75,8 dB w bezpośrednim jej sąsiedztwie oraz 70,7 dB na pierwszej linii zabudowy. Natomiast klimat akustyczny przy drodze krajowej nr 74 w porównaniu do roku 2001 uległ poprawie. W 11 punktach pomiarowych, na 19 objętych badaniami nastąpiło obniżenie mierzonego poziomu dźwięku.
     Przekroczenia ustalonego decyzją dopuszczalnego poziomu dźwięku emitowanego do środowiska z instalacji przemysłowych, w porze dziennej lub nocnej, stwierdzono w odniesieniu do 20 zakładów, spośród 39 poddanych pomiarom jednostek. W 11 zakładach tego rodzaju przekroczenia występowały również w latach ubiegłych.
     Powszechność i intensywność hałasu w miejscu zamieszkania stanowi realne zagrożenie zdrowia, a zwłaszcza obniżenie psychicznego komfortu i jakości życia. Informacje w tym zakresie, będące podsumowaniem długookresowych ogólnopolskich badań klimatu akustycznego, zebrane zostały w opracowaniu z serii Biblioteka Monitoringu Środowiska pn. „Stan klimatu akustycznego w kraju w świetle badań WIOŚ”, Warszawa 2002.