CZĘŚĆ V. ZAGROŻENIE ŚRODOWISKA HAŁASEM 3. Hałas przemysłowy
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska według stanu na dzień 31.12.2000 posiadał
w swojej ewidencji 225 zarejestrowanych zakładów emitujących hałas do środowiska, w tym 80 zakładów posiadających decyzje o dopuszczalnym poziomie hałasu i 145 zakładów, które takich decyzji nie posiadają.
W ramach prowadzonych w roku 2000 badań hałasu przemysłowego, przeprowadzono pomiary jego natężenia w 37 jednostkach, w tym w ramach kontroli - w 18 zakładach, w wyniku skarg lub interwencji - w 17 zakładach i w 2 zakładach pomiary rozpoznawcze. Ogółem pomiarów hałasu dokonano w 171 punktach kontrolnych. Na ogólną ilość 37 poddanych badaniom podmiotów gospodarczych, w 24 jednostkach zanotowano przekroczenia dopuszczalnego poziomu dźwięku w porze dziennej lub nocnej, co stanowi 65% ogółu poddanych pomiarom jednostek. W zakładach z przekroczeniami norm pomiary wykonano w 106 punktach. Naruszenie norm hałasu w porze dziennej odnosiło się do 49 punktów, natomiast w porze nocnej do 54 punktów. Największą ilość punktów z przekroczeniami hałasu zanotowano w zakresie hałasu 1-5dB (w porze dziennej w 29, w porze nocnej
w 23 punktach). Największe przekroczenia poziomu hałasu, wynoszące ponad 15dB, odnotowano
w porze nocnej w dwóch zakładach, z których w jednym przypadku była to kontrola interwencyjna, a w drugim - rozpoznawcza. Na 24 zakłady, w których wystąpiły przekroczenia dopuszczalnych norm, w 14 z nich przekroczenia norm miały również miejsce w latach poprzednich.
Zestawienie wyników wykonanych w 2000 roku pomiarów hałasu przemysłowego, z uwzględnieniem rodzaju pomiaru, przedstawia tabela
82.
Wyniki pomiarów hałasu przemysłowego przeprowadzone w latach 1995-2000 zestawiono
w tabeli
83, a procentowy rozkład przekroczeń norm w punktach pomiarowych (w porze nocnej) w latach 1995-2000 przedstawia rys.50.
Z zestawienia zawartego w tabeli 83 wynika, że w porównaniu z poprzednimi latami zwiększyła się ilość zakładów, a także punktów kontrolnych, w których występują przekroczenia hałasu. Niepokojącym jest również to, że wśród badanych w ramach kontroli rozpoznawczych podmiotów gospodarczych, ponownie pojawiły się takie, które w porze nocnej przekraczają dopuszczalny poziom hałasu w środowisku aż o 15dB. Przypadków takich nie notowano w latach 1997-1999.
Jak wynika z przeprowadzonych w roku 2000 kontroli, w ramach poprawy stanu klimatu akustycznego, tylko trzy zakłady podjęły i wykonały konkretne zadania ograniczające emisję hałasu. Wykonane prace polegały między innymi na: wyciszeniu suszarni drewna oraz wentylatora wyciągowego wiór i trocin, przeniesieniu nadmiernie hałasującego stanowiska do cięcia drewna, wyciszeniu wentylatorów wyciągowych instalacji odpylania kotłowni, zastąpieniu w porze letniej pracy kotłów węglowych kotłami gazowymi oraz przeprowadzeniu różnego rodzaju remontów i modernizacji budynków i nadmiernie hałasujących maszyn i urządzeń.
W związku z prywatyzacją zakładów i brakiem przestrzegania norm przez nowych właścicieli co do wielkości emisji hałasu, wzrasta ilość skarg od ludności mieszkającej w pobliżu tych zakładów. Znaczna ilość zarejestrowanych w ewidencji zakładów nie posiada również decyzji o dopuszczalnej emisji hałasu, co uniemożliwia kontrolującemu naliczanie kar w przypadku zbyt wysokiej emisji hałasu powstającego w tym zakładzie.