CZĘŚĆ V. ZAGROŻENIE ŚRODOWISKA HAŁASEM Podsumowanie
Przeprowadzone w roku 2000 pomiary hałasu w miastach wykazują, że jest on wyższy od norm przyjętych dla danego typu terenu. W związku z tym, że w Sandomierzu i Włoszczowie pomiary tła akustycznego wykonywano po raz pierwszy, nie istnieje możliwość ustalenia czy w tych miastach poziom hałasu uległ zmianie. Ze względu na brak na ogół możliwości zastosowania w tych miastach ekranów akustycznych, należałoby w celu poprawy klimatu akustycznego rozważyć ograniczenie lub nawet całkowity zakaz ruchu pojazdów ciężkich w centralnych jego dzielnicach oraz budowę tras przelotowych z pominięciem aglomeracji miejskich. Na odcinkach ulic wylotowych, tam gdzie istnieje taka możliwość, wskazane byłoby zastosowanie pasów zieleni, która powodowałaby tłumienie w tych rejonach nadmiernego hałasu.
Prowadzony monitoring hałasu przy drodze krajowej nr 7 wykazuje, że poziom hałasu w zakresie >75dB ma tendencję malejącą w bezpośrednim sąsiedztwie trasy. Wskaźnik "W", wskazujący procent przekroczeń hałasu w danym zakresie, w roku 2000 zmalał w porównaniu z rokiem 1999 o 15,5%, kosztem jego wzrostu w zakresie hałasu 70,1-75,0dB. Natomiast na pierwszej linii zabudowy, jak w latach poprzednich, nie zanotowano hałasu >75dB. Nieznacznie zmalał poziom hałasu w zakresie 70,1-75,0dB. Wskaźnik "W" w porównaniu z rokiem 1999 jest niższy tylko o 0,3%.
Przy drodze krajowej nr 74, w porównaniu z rokiem 1999, nastąpił wzrost wskaźnika "W"
o 9,4% w zakresie hałasu >75dB, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, kosztem zmniejszenia się
o tę wartość wskaźnika "W" w zakresie hałasu 70,1-75,0dB. Również na pierwszej linii zabudowy nastąpił nieznaczny o 1,2% wzrost wskaźnika "W" na pierwszej linii zabudowy.
Prowadzony monitoring hałasu przy głównych trasach komunikacyjnych, biegnących przez woj. świętokrzyskie wykazuje przekroczenia poziomu dźwięku w odniesieniu do dopuszczalnej normy, zarówno w bezpośrednim sąsiedztwie trasy, jak i na pierwszej linii zabudowy, we wszystkich punktach pomiarowych.
W zakresie hałasu przemysłowego należy stwierdzić, że w porównaniu z rokiem 1999 nastąpił wzrost zakładów, w których występują przekroczenia określonych w decyzjach norm. Ponownie odnotowano zakłady, w których przekroczenia hałasu w porze nocnej osiągają wartość 15dB. Brak funduszy na modernizację urządzeń hałasujących powoduje, że w wielu jednostkach prowadzących działalność gospodarczą przekroczenia dopuszczalnej emisji hałasu od szeregu lat się powtarzają, zarówno przy uruchamianiu nowych, jak i już istniejących zakładów produkcyjnych.