CZĘŚĆ III. ZASOBY ORAZ STAN CZYSTOŚCI WÓD

5. Monitoring zbiorników zaporowych
  
5.1. Zakres badań

     W roku 2000 w ramach monitoringu regionalnego przeprowadzono badania w 11 zbiornikach zaporowych (Borków, Brody, Cedzyna, Chańcza, Kielce, Lubianka, Pińczów, Rejów, Sielpia, Suchedniów, Wojciechów). 
     Zbiornik Cedzyna, który od 1997 roku był wyłączony z badań, został latem 2000 r. ponownie napełniony wodą i jesienią włączony do badań. 
     Dla dokładniejszego zbadania jakości wód zbiorników zaporowych, w jednym z nich - Sielpi, wykonano badania ze zwiększoną częstotliwością, tj. co miesiąc (od kwietnia do października) i ze zwiększonym zakresem analiz (takim jak w rzekach monitoringu regionalnego), ograniczając je do dwóch punktów pomiarowych: na dopływie i odpływie. 
     W pozostałych zbiornikach przeprowadzono, wzorem lat ubiegłych, dwie serie badań: wiosną i jesienią. Próby pobierano z warstwy powierzchniowej zbiorników w 4 punktach: przy dopływie, z lewego brzegu, z prawego brzegu i przy jazie. 
     Zakres analityczny badanych wód obejmował oznaczenia fizykochemiczne (odczyn, temperatura, tlen rozpuszczony, BZT5, ChZT-Mn, chlorki, substancje rozpuszczone, zawiesina, azot amonowy, azotyny, azotany, fosforany, fosfor ogólny) i bakteriologiczne (miano Coli).