CZĘŚĆ V. ZAGROŻENIE ŚRODOWISKA HAŁASEM

2. Monitoring hałasu komunikacyjnego

Kielce - plan akustyczny
Na 48,22 km ulic miejskich objętych badaniami, poziom hałasu jest wyższy o 10,0-15,0 dB, a na 24,8 km o ponad 15 dB (tabela 65).
Przeciętny poziom hałasu na ulicach Kielc wynosi 71,8 dB, a więc jest o 11,8 dB wyższy od przyjętej normy. Spowodowane jest to wysokim natężeniem ruchu pojazdów, wynoszącym w 61 punktach pomiarowych 1000-3000 pojazdów na godzinę,. Ponad 2000 pojazdów na godzinę zanotowano na ulicach: Al. IX Wieków Kielc, Czarnowskiej, Jesionowej, Manifestu Lipcowego, Ogrodowej, Seminaryjskiej i Źródłowej. Nieco niższe natężenie ruchu pojazdów mieszczące się w granicy 1000-2000 pojazdów na godzinę zarejestrowano na ulicach: Żelaznej, Zagnańskiej, Warszawskiej, Tarnowskiej, Świetokrzyskiej, Ściegiennego, Sandomierskiej, Paderewskiego, Okrzei, Łódzkiej, Krakowskiej, Jana Pawła II, Jagiellońskiej, Grunwaldzkiej i 1-go Maja. Większość wymienionych ulic o największym natężeniu ruchu, to ulice znajdujące się w centrum miasta, o zdecydowanie przeważającym udziale pojazdów lekkich. Tylko na dwóch ulicach (Posłowickiej i Robotniczej), znajdujących się na obrzeżach miasta, natężenie ruchu wynosi mniej niż 100 pojazdów na godzinę. Na pozostałych ulicach natężenie ruchu pojazdów wynosi 100-1000 pojazdów na godzinę.
Porównując wyniki najnowszych pomiarów z badaniami z roku 1993 należy stwierdzić, że nastąpił wzrost poziomu hałasu na wszystkich poddanych ocenie ulicach. W roku 1993 tylko na 5 odcinkach pomiarowych: na ul. Czarnowskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Ściegiennego i Tarnowskiej zanotowano poziom hałasu powyżej 75 dB, obecnie hałas o tym poziomie występuje na 27 odcinkach ulic.
Dla dokładniejszego scharakteryzowania zmian jakie nastąpiły w poziomie hałasu drogowego na terenie miasta, w tabeli 66 przedstawiono przeciętny poziom hałasu w porze dziennej, na wybranych ulicach Kielc, w 1993 i 1999 roku.

Jak wynika z przedstawionych danych średni poziom hałasu na wszystkich badanych ulicach jest wyższy niż w roku 1993 i poza ul. Zagórską osiąga wartość powyżej 70 dB, przekraczając dopuszczalną normę od 10,1 dB do 16,6 dB. W roku 1993 tylko na 3 ulicach średni poziom hałasu był nieco wyższy od wartości 70 dB.
Powyższe dowodzi, że klimat akustyczny miasta jest dalece niezadowalający. Ze względu na zwartą i gęstą zabudowę, brak wolnych terenów, oraz duże koszty, nie ma możliwości zastosowania odpowiednich zabezpieczeń takich jak budowa ekranów akustycznych, szerokie pasy zieleni itp., mogących wpłynąć na poprawę warunków akustycznych. Jedynym możliwym do zrealizowania działaniem jest wprowadzenie ograniczeń lub całkowitego zakazu wjazdu pojazdów ciężarowych do centralnej części miasta, co w pewnym stopniu poprawiłoby płynność ruchu strumienia pojazdów i tym samym obniżyłoby poziom hałasu. Mając na uwadze znikome możliwości zrealizowania przedsięwzięć, które radykalnie wpłynęłyby na ograniczenie hałasu należy przypuszczać, że w najbliższym czasie nie nastąpi poprawa klimatu akustycznego w mieście. Mapę akustyczną Kielc przedstawia rys.78.