CZĘŚĆ II. STAN CZYSTOŚCI POWIETRZA

3. Monitoring powietrza

3.2. Stężenia podstawowych zanieczyszczeń powietrza
Pył zawieszony

Informacje o stężeniach pyłu zawieszonego w 1999 roku oparto na wynikach pomiarów z 18 stacji sieci podstawowej, regionalnej i lokalnej mierzących następujące rodzaje pyłu: pył reflektometryczny (15 stanowisk opartych na pomiarach manualnych) oraz pył zawieszony PM10 (1 stanowisko) i pył zawieszony ogółem (2 stanowiska automatycznych pomiarów ciągłych).
W pomiarach manualnych stosowana jest metoda reflektometryczna polegająca na zaczernieniu bibuły filtracyjnej po przepuszczeniu określonej objętości powietrza z tym jednak, że wyniki pomiarów z rejonu Cementowni "Ożarów" S.A. przeliczane są według współczynnika korelacji dla pyłów jasnych, co urealnia wiarygodność pomiaru i przybliża wyniki do uzyskiwanych z metod wagowych.
Pomiary automatyczne na stacjach WIOŚ w Kielcach i Chęcinach wykonywane są w oparciu o metodę radiometryczną (osłabienie promieniowania beta przez masę osadzonego pyłu), a na stacji Sitkówka-Nowiny na zasadzie zmiany częstości drgań elementu sprężystego pod wpływem zmiany masy osadzonego na filtrze pyłu. Zestawienie parametrów obliczonych dla poszczególnych stanowisk na podstawie rocznych serii pomiarowych podano w tabeli 24.

Biorąc pod uwagę stosowane różne metody pomiaru stężenia pyłu zawieszonego i konieczność stosowania odpowiednio zróżnicowanych norm do interpretacji wyników, podając wyniki w postaci wartości średniorocznych i średniodobowych wyodrębniono każdą metodę, rodzaj mierzonego pyłu oraz podobnie jak w poprzednich wykazach dotyczących SO2 i NO2 także rodzaj obszaru, na którym wykonywano pomiary.
Wyniki stężeń średniorocznych z lat 1994-1999, dla celów porównawczych, przedstawiono w tabeli 25. Nie wykazano parametru charakteryzującego stężenia 30-minutowe pyłu zawieszonego (S99,8 ) z pomiarów automatycznych i nie oceniano uzyskanych w tym zakresie wyników z uwagi na fakt, że dopuszczalne stężenia 30-minutowe określone zostały tylko do celów obliczeniowych i stosowanie ich przewidziane jest przede wszystkim w inżynierii ochrony powietrza.

Stężenia średnie roczne
Średnie roczne stężenia pyłu zawieszonego odniesione do normy dopuszczalnej są wyższe od stężeń dwutlenku siarki. W przedziale wartości powyżej 75 % normy w 1999 r. znalazły się wyniki z 3 stanowisk (17% ogólnej liczby wyników) podczas, gdy stężenia średnioroczne SO2 tylko w jednym przypadku nieznacznie przekraczają połowę dopuszczalnego stężenia D24 (rys.32). Dane w zakresie średniorocznych stężeń otrzymane z pomiarów reflektometrycznych wykonywanych na obszarach o standardowej normie dopuszczalnej kształtowały się w granicach od 11 mg/m3 w Ożarowie na Osiedlu Wzgórze do 38,0 mg/m3 na stanowisku pomiarowym Kolonia Potok (pomiary Cementowni "Ożarów"), co stanowi od 22 do 76% poziomu dopuszczalnego. Na innych stanowiskach pomiarowych, w tym w Kielcach stężenia te wynoszą od 14,8 mg/m3 (30% normy) na ul. Gałczyńskiego do 23,2 mg/m3 (46% normy) przy Al. IX Wieków Kielc.
Na obszarach ochrony uzdrowiskowej stężenia pyłu zawieszonego wyrażane wartościami średniorocznymi z pomiarów tą samą metodą reflektometryczną wynoszą 10,5 mg/m3 w Solcu-Zdroju (26%) oraz 10,9 mg/m3 w Busku-Zdroju (27% poziomu określonego normą). Średnie roczne wartości pyłu zawieszonego z pomiarów automatycznych (WIOŚ) dotyczą pyłu zawieszonego ogółem, gdzie norma dopuszczalna jest nieco wyższa i
wynosi 75 mg/m3.
Stężenia średnioroczne dla tego rodzaju pyłu uzyskiwane z dwóch stacji kształtują się w wysokości 62% wartości dopuszczalnej w Chęcinach i 79% w Kielcach przy ul. Zakładowej. W Sitkówce automatyczna stacja pomiarów ciągłych Cementowni "Nowiny" S.A. i Zakładów Przemysłu Wapienniczego "Trzuskawica" S.A. mierząca pył zawieszony PM10, dowodzi o najwyższym zarejestrowanym w województwie stężeniu średniorocznym wynoszącym 44,6 mg/m3, jednakże nie przekraczającym obowiązującej normy (50mg/m3). Stosunek średnich rocznych stężeń głównych zanieczyszczeń powietrza do wartości dopuszczalnych Da według pomiarów z 1999 roku obrazuje rys. 34.
Oceniając wyniki badań uzyskane w postaci stężeń średniorocznych pyłu zawieszonego
w 1999 r. w odniesieniu do danych z lat poprzednich stwierdza się, że tylko na 7 stanowiskach stężenia te są niższe niż w 1998 r. Analizując dane z dłuższego okresu również nie wszędzie stwierdzić można jednoznaczne tendencje spadkowe (tabela 25 i rys.33). Niemniej na przestrzeni ostatnich kilku lat stężenia średnioroczne stopniowo ulegają zmniejszeniu między innymi w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej - z 26,0 mg/m3 w 1996 r. do 20,0 mg/m3 w 1999 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim na Osiedlu Słonecznym - z 20,3 w 1995 r. do 14,0 mg/m3 w 1999 r. Pozytywne zmiany stężeń pyłu zawieszonego utrzymują się także (od 1996) w Ożarowie na Osiedlu Słoneczne Wzgórze.
Natomiast na pozostałych stanowiskach pomiarowych zlokalizowanych w rejonie oddziaływania Cementowni "Ożarów" S.A. korzystne zmiany zarysowują się mniej wyraźnie chociaż na każdym ze stanowisk stężenia te są zdecydowanie niższe w 1999 r. w porównaniu do lat 1995/96. Na obszarach ochrony uzdrowiskowej znaczące zmniejszenie wartości stężeń pyłu zawieszonego wystąpiło w 1998 roku i nadal stężenia te pozostają na zadowalającym poziomie.

Stężenia 24-godzinne
Najwyższe stężenia 24-godzinne pyłu zawieszonego rejestrowane są w pomiarach automatycznych prowadzonych na terenach o intensywnym wpływie przemysłu, co dotyczy: Sitkówki-Nowin, Chęcin oraz ul. Zakładowej w Kielcach. Wartości tych stężeń, na wyżej wymienionych obszarach, są dość wysokie, lecz nie wykraczające poza normę (w granicach 85-95% dopuszczalnego poziomu). W rejonie Ożarowa, gdzie prowadzone są pomiary reflektometryczne, stężenia dobowe osiągają wartości do 61% normy.
Najniższe stężenia 24-godz., wyrażone najniższymi wartościami normowanego percentyla S98 w skali roku (tabela 24), notowane są na terenach osiedli mieszkaniowych w miastach oraz na obszarach ochrony uzdrowiskowej.

Czasowa zmienność zanieczyszczeń w ciągu roku
Stężenia głównych zanieczyszczeń powietrza charakteryzują się wyraźną zmiennością w ciągu roku, szczególnie widoczną w odniesieniu do dwutlenku siarki i pyłu (rys. 35). Wiąże się ona z panującymi warunkami klimatycznymi i znacznym udziałem energetycznego spalania paliw w emisji zanieczyszczeń. Stężenia dwutlenku azotu wykazują mniejsze zróżnicowanie w okresie roku co wynika ze znaczącego udziału w emisji tego zanieczyszczenia źródeł mobilnych, szczególnie na terenach miejskich. W okresie zimowym, zwłaszcza w najchłodniejszych miesiącach roku, następuje bardzo wyraźny wzrost stężeń dwutlenku siarki i pyłu z tym jednak, że na terenach przemysłowych różnice sezonowe w stężeniach pyłu zawieszonego, zwłaszcza z pomiarów opartych na metodach wagowych zacierają się.
Przeciętnie stężenia SO2, w miesiącach zimowych (przede wszystkim ze stanowisk w miastach) są około czterokrotnie wyższe niż w okresie letnim. Tak wyraźne zwiększenie stężeń w sezonie grzewczym w rejonach zabudowy mieszkaniowej świadczy o potrzebie dalszego ograniczania emisji z procesów spalania paliw stałych szczególnie z małych, uciążliwych źródeł sektora komunalno-bytowego.
Przebieg stężeń 24-godzinnych w ciągu roku na przykładzie dwóch stacji pomiarowych przedstawiono graficznie na rys. 35. Rejestrowane stężenia średnie dobowe w poszczególnych dniach zdarzają się wyższe od wartości dopuszczalnych (np. w Chęcinach - pył), przy czym maksymalne stężenia 24-godzinne (tabela 24) nie decydują o przekroczeniu wartości średniodobowych w roku, wyrażanych wartością percentyla 98, tzn. wartością stężenia nie przekraczanego przez 98% wyników pomiarów dobowych w serii rocznej (S98). W praktyce oznacza to, że przekroczenie normy występuje, gdy więcej niż 2% wyników dobowych w ciągu roku osiąga wartości wyższe od D24 (dopuszczalnej normy stężeń 24-godzinnych).