CZĘŚĆ II. STAN CZYSTOŚCI POWIETRZA

3. Monitoring powietrza

3.2. Stężenia podstawowych zanieczyszczeń powietrza

Do grupy zanieczyszczeń podstawowych zalicza się: dwutlenek siarki, tlenki azotu i pył, których źródłem są przede wszystkim obiekty energetyki zawodowej i przemysłowej (tzw. emisja wysoka) oraz także sektor komunalno-bytowy, a w tym; lokalne kotłownie, zakłady produkcyjno-usługowe i indywidualne gospodarstwa (tzw. emisja niska).

Wymienione źródła emitują też substancje specyficzne będące głównie wynikiem niepełnego spalania paliw w przestarzałych typach kotłów lub w paleniskach indywidualnych. Istotnym źródłem zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu jest również transport i komunikacja. Jakość powietrza w danym rejonie uzależniona jest nie tylko od emisji z miejscowych źródeł lecz również od zanieczyszczeń występujących na innych obszarach. Zanieczyszczenia emitowane z wysokich kominów przenoszone są najczęściej na znaczne odległości i rozpraszane na dużym obszarze.
W określonych warunkach meteorologicznych, zależnych głównie od kierunku i prędkości wiatru oraz stanów równowagi atmosfery, zanieczyszczenia transportowane są na dalekie odległości. Z badań prowadzonych na terenie województwa świętokrzyskiego w ramach monitoringu środowiska wynika, że średnie roczne stężenia głównych zanieczyszczeń powietrza w 1999 roku wykazują na ogół wartości dość niskie, czyli znacznie poniżej norm dopuszczalnych.
Na żadnym ze stanowisk pomiarowych, gdzie wykonywano pomiary w sposób dający pełną podstawę oceny wyników, nie odnotowano przekroczenia średniorocznej wartości normatywnej pyłu zawieszonego. Podobnie, stężenia średnie roczne w zakresie dwutlenku siarki i dwutlenku azotu pozostają, analogicznie jak w latach poprzednich, w granicach norm dopuszczalnych.