WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2001
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
Wisła
 
Zbiorniki
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Ocena m. bezpośrednią
Hydrografia           Żródła zanieczyszczeń Jakość wód

ZLEWNIA CZARNEJ STASZOWSKIEJ
Czarna Staszowska ma źródła w bagnach Białe Ługi na zachód od wsi Cisów, u podnóża Stołowej Góry Pasma Cisowskiego w południowo - wschodnim obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich. Jako lewobrzeżny dopływ Wisły, o długości 61 km i powierzchni zlewni 1358,6 km2, uchodzi do niej w 222,0 km biegu. Zlewna jej obejmuje południowy fragment Wyżyny Kieleckiej (Góry Świetokrzyskie, Pogórze Szydłowskie) i wschodnią część Niecki Nidziańskiej (Niecka Połaniecka).
Do ważniejszych dopływów Czarnej Staszowskiej należą: Czarna spod Drugni i Wschodnia (jako prawobrzeżne) oraz Łagowica, dopływ z Czernicy, dopływ z Rytwian (jako lewobrzeżne). Pomiędzy Rakowem a Korytnicą wody Czarnej Staszowskiej i wpadającej do niej Łagowicy zostały spiętrzone tworząc największy w naszym województwie zbiornik zaporowy Chańcza. Za Staszowem w pobliżu miejscowości Rytwiany rzeka zasila duży kompleks stawów rybnych. Łagowica o długości 29,3 km i powierzchni zlewni 197, 3 km2, wypływa na południowych stokach Wału Małacentowskiego w Górach Świętokrzyskich i uchodzi do Czarnej Staszowskiej w 41,4 km tuż za Rakowem. Największe dopływy uchodzą z lewej strony rzeki; są to: Wszachówka i dopływ z Woli Jastrzębskiej.
Wschodnia największy dopływ Czarnej Staszowskiej uchodzi do niej w 6,1 km na wysokości Połańca. Rzeka bierze początek w miejscowości Podedworze koło Chmielnika, płynie w kierunku południowo wschodnim osią Niecki Połanieckiej. Długość rzeki wynosi 48,5 km, powierzchnia zlewni 680,3 km2. Do największych jej dopływów należą: Pęcznik I zwany Sanicą (o długości 28,8 km, powierzchni zlewni 255,1 km2) i Pęcznik II jako prawobrzeżne oraz Radnia (o długości 19,6 km, powierzchni zlewni 108,5 km2 ) i dopływ z Wierzbicy jako lewobrzeżne.
Ukształtowanie powierzchni zlewni jest zróżnicowane. Północna część jest wyżynna ze stromymi, gęsto usytuowanymi wzniesieniami (Wał Małacentowski; wzniesienia 340 - 370 m, Pasma: Orłowińskie; góra Kiełki 462 m, Cisowskie; Włochy 427 m i Ociesęckie; Igrzycznia 350 m npm). Wzgórza porastają lasy jodlowo - bukowe. Środkowa część zlewni jest łagodnie pagórkowata, a południowa niskofalista i płaskorówninna. Pogórze Szydłowskie charakteryzuje się wysoczyznami o łagodnie wydłużonych wzgórzach z wysokościami w przedziałach 180 - 190 i 220 - 300 m npm Obszar ten przecinają głębokie doliny Łagowicy, Cz. Staszowskiej.


HYDROGRAFIA