WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 1999
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Hydrografia           Żródła zanieczyszczeń Jakość wód

ZLEWNIA CZARNEJ STASZOWSKIEJ
Zlewnia ma charakter rolniczy, przemysł rozwinął się głównie na bazie przetwórstwa rolno - spożywczego. W zachodniej części dorzecza (od Daleszyc po Raków) przeważają słabe gleby piaskowe, uprawia się głównie ziemniaki i żyto, a duże powierzchnie porastają lasy. W gminie Łagów dominują gleby brunatne i bielicowe powstałe z lessu, glin, piasków i pyłów pochodzenia wodnego lub wietrzenia kwarcytów. Urodzajne gleby brunatne na podłożu lessowym przeważają na terenach wyżynnych, położonych na wschód od Łagowicy, gdzie maksymalne wysokościami sięgają 381 m. W rejonie Chmielnika przeważają gleby kompleksów żytnich, wytworzone na różnym podłożu (piaski, gliny, pyły wodnego pochodzenia, iły mioceńskie). Powierzchnia zajęta jest w większości pod uprawę.
Średnie warunki do produkcji rolnej (uprawy zbóż i roślin pastewnych) występują również w rejonie Szydłowa z przewagą gleb piaskowych i rędzin trzeciorzędowych. W rejonie Stopnicy i Pacanowa gleby wykształciły się głównie z lessu, przeważają kompleksy zbożowo - pastewne, duży jest też udział kompleksów pszennych i żytnich. Warunki sprzyjają uprawom zbóż, roślin przemysłowych i pastewnych, warzyw, hodowli bydła. Na pozostałych obszarach występują gleby kompleksów: zbożowo pastewnego mocnego i słabego (gminy: Tuczępy, Rytwiany, Staszów, Połaniec, Oleśnica). Gleby użytkowuje tu się jako grunty orne i użytki zielone. Klimat w dorzeczu Czarnej Staszowskiej jest zróżnicowany.
Północna część ma cechy klimatu wyżynnego, pozostała - nizinnego za średnią temperaturą około 7,4oC. Według danych IMGW średni opad z wielolecia (1951-75) dla źródłowych obszarów Łagowicy wynosi 700 - 800 mm, a dla pozostałego rejonu zlewni Czarnej Staszowskiej 600 - 700 mm.
W związku z występowaniem złóż siarki w południowo wschodniej części zlewni (okolice Grzybowa, Rzędowa) rozwinął się przemysł wydobywczo - przetwórczy. Obecnie kopalnia jest w likwidacji i głównym jej zadaniem jest rekultywacja skażonych siarką terenów. Głównymi ośrodkami miejskim w tym rejonie są: Staszów (ok. 17 tys. mieszk.) i Połaniec (ok. 8 tys. mieszk.), gdzie w 1979 r. powstała duża elektrownia.
Łagów jest miasteczkiem, które do połowy XIX wieku miało prawa miejskie i było ośrodkiem górnictwa, hutnictwa. Do szczególnych walorów przyrodniczych w zlewni należy torfowiskowo - leśny rezerwat "Białe Ługi" oraz Cisowsko - Orłowiński Park Krajobrazowy.


HYDROGRAFIA