Logo - WIOS Kielce 
WIOS Kielce 
Raporty 
PIOS w Internecie 
Strony pracownikow 
Strona glowna
Ocena stanu czystości zbiorników województwa kieleckiego w roku 1997
 
BORKÓW
Zbiornik o funkcji rekreacyjnej zbudowany został na 2+300 km rzeki Belnianki. Pojemność jego wynosi 685 tys. m3, powierzchnia - 35,7 ha. W wyniku badań wiosennych stwierdzono, że jakość wód zbiornika nie odpowiadała normom ze względu na azotyny, a miano Coli osiągało klasy I - II. W serii jesiennej nastąpiła poprawa stanu czystości wód pod względem fizyko-chemicznym (I - II klasa), natomiast bakteriologia uległa pogorszeniu do III klasy.  W porównaniu do roku 1996 odnotowano niewielką poprawę jesienią we wskaźnikach fizyko-chemicznych. Na stan czystości zbiornika wpływa rzeka Belnianka, której wody na tym odcinku w 1997 roku nie odpowiadały normom ze względu na miano coli, a wśród wskaźników fizyko-chemicznych o III klasie czystości zadecydowały azotyny. 
Powyżej zbiornika w zlewni Belnianki zlokalizowane są następujące punktowe źródła zanieczyszczeń: Oczyszczalnia Komunalna w Daleszycach i Oczyszczalnia Ścieków w Bielinach. Nad zbiornikiem zlokalizowane są, działające głównie w sezonie letnim ośrodki wypoczynkowe („Uroczysko” należący do FSS Polmo - SHL, Ośrodek Wypoczynkowy Telekomunikacji Polskiej S.A., Ośrodek Jazdy Konnej „Amazonka”), które były kontrolowane w 1997 roku przez Wydział Kontroli i Orzecznictwa w ramach cyklu: „Ocena wypełniania wymogów ochrony środowiska na terenach rekreacyjno - turystycznych”. 
W wyżej wymienionych ośrodkach stwierdzono szereg uchybień w zakresie gospodarki wodno ściekowej. Najczęstszym był brak rejestru ilości pobieranej wody i wywożonych ścieków z szamb bezodpływowych. Ścieki  deszczowe odprowadzane były często do przydrożnych rowów. Spływy powierzchniowe ze zlewni bezpośredniej mogą więc być dodatkowym źródłem zanieczyszczeń wód zbiornika. 

[index zbiorników]

BRODY
Zbiornik o pojemności 7,5 mln m3 i powierzchni 261 ha zlokalizowany został na 76+800 km rzeki Kamiennej jako wielofunkcyjny dla potrzeb Zakładów Górniczo-Metalowych w Zębcu. Wykorzystanie zbiornika do celów przemysłowych jest aktualnie małe, pełni natomiast funkcję rekreacyjną. Wiosną jakość wód zbiornika nie odpowiadała normom ze względu na odczyn i azotyny, a miano Coli mieściło się w zakresie klas I - III. W serii jesiennej stan czystości wód pod względem fizyko-chemicznym uległ poprawie do klasy III, a bakteriologicznym - pogorszeniu do non. W roku poprzednim stan czystości wód zbiornika był analogiczny w obydwu seriach badań. 
Najwięcej zanieczyszczeń dopływa wraz z rzeką Kamienną, która w 1997 roku powyżej zbiornika prowadziła wody nie odpowiadające normom (ze względu na azotyny, fosfor ogólny, miano Coli). Nie bez znaczenia są też spływy obszarowe z pobliskich pól, lasów, terenów zabudowanych, którym sprzyja wyżynny charakter zlewni i rolnicze wykorzystanie gruntów. Dla leżących w zlewni bezpośredniej zbiornika wsi Brody, Krynki, Młynek planowana jest budowa sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Realizacja tych zadań może w przyszłości przyczynić się do poprawy stanu czystości wód zbiornika Brody i rzeki Kamiennej. 

[index zbiorników]

CEDZYNA
Zbiornik zlokalizowany na 12+100 km rzeki Lubrzanki w pobliżu aglomeracji kieleckiej ma pojemność 1,55 mln m3, powierzchnię 64 ha i pełni funkcję rekreacyjną. W związku z prowadzonymi pracami remontowymi jazu nie wykonano planowanych badań kontrolnych jakości wód zbiornika zarówno w serii wiosennej jak i jesiennej

[index zbiorników]

CHAŃCZA
Zbiornik o docelowej pojemności 24,5 mln m3 i powierzchni 290 ha zlokalizowany  na 34+500 km rzeki Czarnej Staszowskiej  budowany był głównie dla potrzeb Kopalni i Zakładów Chemicznych „Siarkopol” w Grzybowie. Obecnie z uwagi na  ograniczenie produkcji wykorzystanie zbiornika do celów przemysłowych jest niewielkie i pełni on funkcję rekreacyjną. 
Wiosną jakość wód zbiornika obniżały do non zanieczyszczenia fizyko-chemiczne (zawiesina) i bakteriologiczne (miano Coli). Wyniki badań kontrolnych prowadzonych jesienią były korzystniejsze; wskaźniki fizyko-chemiczne spełniały wymogi klas I - II, a bakteriologiczne - klas I, III. W porównaniu do roku 1996 nastąpiło pogorszenie jakości wód zbiornika w badaniach wiosennych z klas III i II do non i jesienią z II do III klasy czystości. Zbiornik zasila rzeka: Czarna Staszowska (III klasa - miano Coli) i uchodząca do niej tuż przed zbiornikiem Łagowica ( non - miano Coli). Zbiornik otoczony jest w większości lasami. Na niewielkich odcinkach sąsiaduje z terenami wiejskimi i ośrodkami wypoczynkowymi, które mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu czystości wód zbiornika. Punktowym źródłem zanieczyszczeń w zlewni zbiornika jest Oczyszczalnia Ścieków „Lemna” w Rakowie zrzucająca ścieki do rzeki Łagowicy.

[index zbiorników]


[Cofnij]    [index zbiorników]    [Strona główna]     [Dalej]