Logo - WIOS Kielce 
WIOS Kielce 
Raporty 
PIOS w Internecie 
Strony pracownikow 
Strona glowna
Ocena stanu czystości zbiorników województwa kieleckiego w roku 1997
 
KIELCE
Zbiornik o pojemności 167 tys. m3 i powierzchni 10,5 ha usytuowany jest w obrębie miasta  na 7+650 km  rzeki Silnicy pełniąc funkcję rekreacyjną dla Kielc. Wiosną jedynie azotyny obniżyły jakość wody do III klasy, pozostałe wskaźniki fizyko-chemiczne i bakteriologiczne odpowiadały I i II klasie czystości. Jesienią stężenia parametrów fizyko-chemicznych spełniały wymogi przeznaczenia wody (I - II klasa), a miano Coli osiągnęło I klasę czystości. 
W porównaniu do roku poprzedniego obserwuje się poprawę stanu czystości wód zbiornika pod względem fizyko-chemicznym i bakteriologicznym. Na jakość wód zbiornika wpływa rzeka Silnica, która jest odbiornikiem ścieków z Kopalni Kwarcytu i Dolomitu w Wiśniówce, Instytutu Pojazdów i Maszyn Roboczych w Dąbrowie, Podczyszczalni Wód Deszczowych przy ul. Witosa w Kielcach oraz wód opadowych  z terenu miasta. 

[index zbiorników]

LUBIANKA
Zbiornik o pojemności 896 tys. m3 i powierzchni 30 ha wybudowany został  na  4+100 km rzeki Lubianki  z przeznaczeniem do celów rekreacyjnych. Zbiornik należy do najczystszych w województwie. Podobnie jak w latach ubiegłych stężenia badanych parametrów nie wykraczały poza normy klas I - II. 
Akwen zasilany jest wodami rzeki Lubianki, która przepływa przez duże, zwarte kompleksy leśne, stąd w jej zlewni brak źródeł zanieczyszczeń. 

[index zbiorników]

PIŃCZÓW
Zbiornik o pojemności 160 tys. m3 i powierzchni 11,35 ha zlokalizowany w starorzeczu Nidy w Pińczowie  pełni funkcję rekreacyjną. Zbiornik należy do najbardziej zanieczyszczonych pod względem fizyko-chemicznym. Ponadnormatywne stężenia azotynów, a w III klasie fosforanów i fosforu ogólnego utrzymywały się w obydwu seriach badań. Miano Coli natomiast nie przekraczało norm klasy II zarówno wiosną jak i jesienią. W porównaniu do roku ubiegłego nastąpiło pogorszenie w jesiennej serii badań we wskaźnikach fizyko-chemicznych z III klasy do non. 
Do zbiornika zanieczyszczenia dopływają wraz z wodami rzeki Nidy o jakości nie odpowiadającej normom (azotyny, fosforany, fosfor ogólny, miano Coli). Oprócz tego zanieczyszczenia spływają obszarowo z przyległych łąk, pól, ośrodka sportów wodnych. Spływom sprzyja ukształtowanie terenu. Zbiornik leży w dolinie Nidy u podnóża położonego na północny wschód pasma gór: Garb Pińczowski. 

[index zbiorników]

REJÓW
Zbiornik o pojemności 1,2 mln m3 i powierzchni 30 ha zaprojektowany został jako wielofunkcyjny. W cyklu wiosennych badań jakość wód zbiornika determinowały azotyny do III klasy czystości, a pozostałe wskaźniki osiągały klasy I - II. Jesienią pogorszyła się jakość wód fizyko-chemicznie (do non - odczyn, azotyny) i bakteriologicznie (do III klasy - miano Coli). W porównaniu do roku 1996 nastąpiła poprawa w wiosennej serii badań. 
Zbiornik zasila rzeka Kamionka, która w 1997 roku prowadziła wody non ( miano Coli). Rzeka powyżej zbiornika odbiera ścieki z Oczyszczalni Komunalnej i Fabryki Urządzeń Transportowych „FUT” w Suchedniowie. Poza tym zanieczyszczenia spływają do zbiornika obszarowo z otaczających terenów leśnych, pól, ośrodków rekreacyjnych. 
 
[index zbiorników] 

[Cofnij]    [index zbiorników]    [Strona główna]     [Dalej]