|
<<<
Poprzednia | Początek
rozdziału | Odśwież
| Następna
>>> |
1.2. Zasoby wód powierzchniowych
Województwo świętokrzyskie leży w lewostronnym dorzeczu rzeki Wisły na pograniczu górnego i środkowego jej biegu. Teren województwa obejmuje prawie całkowicie zlewnie rzeki Nidy, Kamiennej, Kanału Strumień i Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Opatówki oraz cząstkową zlewnię rzeki Pilicy.
W raporcie ubiegłorocznym i wcześniejszych publikowanych w Internecie zamieszczono średnie roczne przepływy w profilach wodowskazowych rzek z obszaru województwa świętokrzyskiego.
Zasoby wód powierzchniowych województwa świętokrzyskiego wyrażone odpływem rocznym wynoszą ca 1890 mln m3. Ogólna szacunkowa ilość zretencjonowanych wód na obszarze województwa wynosi około 67 mln m3. Są to wody gromadzone zarówno w zbiornikach wodnych jak i w stawach rybnych. Ilość zretencjonowanej wody na obszarze województwa stanowi około 3,6% ogólnych zasobów wód powierzchniowych.
Uwzględniając niewielki stopień retencjonowania wód na terenie województwa, priorytetowym zadaniem jest budowa nowych zbiorników wodnych.
Do najbardziej znaczących inwestycji z zakresu budownictwa wodnego na terenie województwa należy budowa zbiornika WIÓRY na rzece Świślinie, o poj. 35 mln m3. Przewidywany termin zakończenia jego realizacji to III kwartał 2005 r.
Dobiega końca budowa zbiornika "Szymanowice" w gminie Klimontów o pojemności około 1 mln m3. Termin odbioru technicznego zbiornika ustalono na 30.06.2003r.
Na obszarze województwa znajduje się 16 znaczących ujęć wód powierzchniowych, służących głównie celom przemysłowym. Do najważniejszych należą ujęcia na rzece Wiśle i Wschodniej dla potrzeb Elektrowni Połaniec, na Nidzicy i Małoszówce dla potrzeb Cukrowni Łubna, na Łososinie dla Cementowni Małogoszcz, na Kamiennej dla potrzeb Huty Ostrowiec i Obszaru Przemysłowego Zakładów Ostrowieckich. Najważniejsze ujęcia komunalne to Nowy Korczyn na rzece Nidzie oraz będące w trakcie realizacji ujęcie w Starym Korczynie również na rzece Nidzie.
Pobór wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności w województwie świętokrzyskim w latach 2001-2002 obrazuje tabela 1.
Z danych GUS wynika, że pobór wody podziemnej dla zaopatrzenia ludności w 2002 roku wyniósł 56418 tys. m3, co w porównaniu z rokiem 2001 stanowi wzrost o 1850 tys. m3. Największy udział w zużyciu wody podziemnej ma miasto Kielce, powiat kielecki, starachowicki, ostrowiecki i skarżyski.
|