|
Struktura gatunkowa, wiekowa oraz siedliskowa
drzewostranów W lasach regionu świętokrzyskiego głównym gatunkiem panującym jest sosna, która zajmuje 72,9% powierzchni, a pozostała powierzchnia przypada na jodłę, dąb, brzozę, olszę, buk, świerk, jesion i topolę.
Największą powierzchnię ok. 49% zajmują drzewostany w III i IV klasie wieku. Procentowy udział klas wieku przedstawia się następująco:
Klasa wieku
-udział %
grunty leśne nie zalesione
-0,7
I
-9,6
II
-15,2
III
-24,9
IV
-24,5
V i starsze
-17,7
KO, KDO
-7,4
Razem
-100,0
Struktura siedliskowa lasów państwowych jest bardzo urozmaicona. Przeważają nieznacznie siedliska lasowe, które zajmują 55% powierzchni leśnej, pozostałą część stanowią siedliska borowe. Udział procentowy typów siedliskowych lasów Skarbu Państwa, zarządzanych przez RDLP
w Radomiu, Katowicach i Łodzi, na terenie województwa świętokrzyskiego obrazuje tabela
96.
Ze względu na wysoki udział zasobnych siedlisk boru mieszanego świeżego i lasu mieszanego, warunki przyrodnicze sprzyjają produkcji leśnej. Zasobność drewna na 1 ha powierzchni zalesionej w lasach państwowych wynosi 211 m3. W odmiennej sytuacji znajdują się lasy niepaństwowe. W lasach tej kategorii własności, gatunkiem panującym jest również sosna, ale występująca na zdecydowanie słabszych siedliskach, głównie boru świeżego. Drzewostany do 40 lat zajmują aż 61% ogólnej powierzchni. Zasobność drewna na 1 ha powierzchni zalesionej w lasach niepaństwowych wynosi 95 m3 i w przeliczeniu na jeden hektar jest przeszło 2 razy niższa niż w lasach państwowych. Jest to wynikiem zarówno struktury wiekowej i siedliskowej drzewostanów oraz formy zagospodarowania.
|
|