VIII. LASY

Podsumownie

Stan zdrowotny i sanitarny lasów regionu świętokrzyskiego znacznie się poprawił. Proces wydzielania się posuszu kształtuje się na poziomie podobnym do roku poprzedniego. W dalszym ciągu ulega zmniejszeniu nielegalne pozyskanie drewna w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa. Pomimo wzmożonych działań prowadzonych przez służby: Wojewody Świętokrzyskiego, Lasów Państwowych oraz jednostek straży pożarnych, znacznie wzrosła w porównaniu z rokiem 1998 r. ilość pożarów w lasach.

Dlatego wszystkie odpowiedzialne za ochronę p.-poż. jednostki powinny wzmóc działania mające na celu rozbudowę systemów ostrzegania przed pożarami (np. poprzez lokalizację większej ilości dostrzegalni p.-poż.). Niezbędne jest również prowadzenie szeroko zakrojonej akcji prewencyjnej, mającej na celu edukację społeczeństwa w tym zakresie (niezbędne publikacje w środkach masowego przekazu plakaty o treści p.-poż. itp.), bowiem najczęstszymi przyczynami pożarów są: ludzka nieostrożność i podpalanie.

Odnośnie realizacji wojewódzkiego programu zwiększania lesistości na podkreślenie zasługuje fakt, że w porównaniu do roku ubiegłego zwiększyła się powierzchnia zalesionych gruntów. Wykonanie zalesień odbyło się dzięki przeznaczeniu na ten cel zarówno środków budżetowych, jak i funduszy celowych (Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Funduszu Leśnego). Dalsza realizacja zadań w tym zakresie, których potrzeby są bardzo duże, uwarunkowana będzie od możliwości ich finasowania z wymienionych źródeł.