CZĘŚĆ V. ZAGROŻENIE ŚRODOWISKA HAŁASEM

3. Hałas przemysłowy

Innym składnikiem hałasu środowiskowego, stwarzającym poważną uciążliwość dla człowieka jest hałas przemysłowy.
Powstaje on na terenach zakładów, terenach przemysłowych oraz w obiektach prowadzących różnorodną działalność gospodarczą. Hałas typu przemysłowego posiada mniejszy zasięg oddziaływania niż hałas komunikacyjny, a jego wielkość zależy od takich czynników jak: rodzaj źródeł wytwarzających hałas, ilość źródeł, skuteczność zabezpieczeń źródeł hałasu oraz zagospodarowanie terenu i odległość budynków mieszkalnych od obiektów emitujących hałas.
Ten rodzaj hałasu, mimo nieznacznych czasami przekroczeń, jest szczególnie uciążliwy dla ludności mieszkającej w pobliżu źródeł jego powstawania i jest powodem licznych skarg mieszkańców.
W ostatnim okresie restrukturyzacji gospodarczej zauważa się lokalizowanie zakładów i różnego rodzaju obiektów w bliskiej odległości od zabudowy mieszkalnej co powoduje, że nawet niewielki hałas pochodzący z tych miejsc jest uciążliwy dla otoczenia.
Nadmierna emisja hałasu przemysłowego spowodowana jest usytuowaniem hałaśliwych urządzeń na zewnątrz budynków produkcyjnych, wykonywaniem hałaśliwych prac poza budynkiem, słabą izolacją akustyczną ścian i otworów budynków produkcyjnych, niezadowalającym stanem technicznym urządzeń, głośno hałasującymi otworami wentylacyjnymi, oraz błędami lokalizacyjnymi samych zakładów przemysłowych jak i linii technologicznych i innych urządzeń na terenie samego zakładu.
Obowiązkiem wszystkich jednostek organizacyjnych i osób fizycznych, które przygotowują, podejmują lub prowadzą działalność mogącą przyczyniać się do powstawania uciążliwego dla środowiska hałasu, jest zastosowanie takich rozwiązań organizacyjnych, technicznych lub technologicznych, które zapobiegałyby powstawaniu albo przenikaniu hałasu do środowiska lub też ograniczałyby go do dopuszczalnego natężenia. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jak na przykład:
- odpowiednia lokalizacja obiektu lub zespołu urządzeń powodujących uciążliwość, przy wykorzystaniu naturalnych barier akustycznych (np. depresje, wzgórza, zalesienia, pasy zadrzewień);
- stosowanie przerw w zabudowie oraz wprowadzanie elewacji rozpraszającej lub pochłaniającej fale akustyczne;
- wykorzystanie lub stworzenie odpowiedniego układu zieleni jako ekranu dźwiękochłonnego;
- dobór mało hałaśliwej technologii, maszyn, urządzeń lub instalacji;
- dobór odpowiedniej konstrukcji budynków;
- hermetyzacja hałaśliwej technologii produkcji przez zastosowanie ekranów dźwiękochłonnych oraz wykonanie zabezpieczeń przeciwdźwiękowych budynków;
- zastosowanie obudowy dźwiękochłonnej na hałaśliwych maszynach i urządzeniach.