CZĘŚĆ IV. GOSPODARKA ODPADAMI

3. Składowiska odpadów przemysłowych

Specyficznym rodzajem składowisk są tzw. mogilniki, które zbudowane zostały w latach 60 i 70-tych z przeznaczeniem do bezterminowego gromadzenia wycofanych z obrotu, przeterminowanych środków ochrony roślin i opakowań po tych środkach.

Mogilniki to na ogół komory z kręgów betonowych położone w ziemi. Zasady budowy tego typu składowisk, przy jednoczesnym braku przepisów w tamtych czasach o ochronie środowiska przed odpadami, nie wymagały rozpoznania hydrogeologicznego ani nie ustalały reżimów izolacji komór mogilników. Preparaty i opakowania składowane w mogilnikach pochodziły głównie z Wojewódzkich Związków Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" oraz Wojewódzkich Związków Gminnych Spółdzielni, prowadzących dystrybucję środków ochrony roślin.

Z uwagi na koncentrację w mogilnikach dużych ilości trucizn i środków szkodliwych, zostały one zakwalifikowane do potencjalnych źródeł nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, szczególnie dla wód podziemnych. Problem ten próbuje się rozwiązać centralnie, ustalając zasady postępowania z gromadzeniem środków ochrony roślin i sposobami likwidacji miejsc ich składowania.
Z 22 istniejących w województwie miejsc gromadzenia przeterminowanych pestycydów, do likwidacji zarówno ich zawartości jak i konstrukcji, w pierwszej kolejności przewidziano 3 z nich, a są to mogilniki w miejscowościach: Nieznanowice gm. Włoszczowa, Młodzawy Duże gm. Pińczów oraz Bałtów gm. Bałtów. Na podstawie szczegółowego rozpoznania ustalono, że mogilnik w Bałtowie nie zagraża środowisku, w związku z czym nie zachodzi konieczność jego likwidacji, a jedynie rekultywacji terenu.