CZĘŚĆ IV. GOSPODARKA ODPADAMI

3. Składowiska odpadów przemysłowych

Unieszkodliwianie odpadów poprzez ich deponowanie na składowiskach winno być działaniem ostatecznym, po wyczerpaniu wszelkich dopuszczalnych możliwości ich wykorzystania. Wszystkie składowiska niezależnie od rodzaju składowanych odpadów, są obiektami uciążliwymi dla otoczenia, a składowiska nie posiadające żadnych lub dostatecznych zabezpieczeń, stanowią potencjalne źródła zanieczyszczenia środowiska. Ze względu na rodzaj składowanych odpadów poprodukcyjnych stałe składowiska można podzielić na dwa rodzaje tj. składowiska odpadów surowców mineralnych oraz składowiska pozostałych odpadów przemysłowych. Odpady pochodzące z wydobycia i przeróbki kopalin mineralnych składowane są na hałdach i w stawach osadowych.
Nie stanowią one większego zagrożenia dla środowiska ze względu na ich mineralny charakter, lecz zajmują duże powierzchnie gruntów i obniżają wartości przyrodnicze i walory krajobrazowe regionu. Pozytywnym zjawiskiem jest coraz szersze wykorzystywanie tego typu odpadów do celów przemysłowych, zarówno z produkcji bieżącej jak i z hałd powstałych w wyniku selektywnego ich gromadzenia.

Na składowiskach odpadów przemysłowych, w większości składowane są odpady inne niż niebezpieczne. Wyjątek stanowi składowisko Zakładów Metalowych "Mesko S.A" w Skarżysku-Kamiennej. Charakterystykę wybranych składowisk odpadów przemysłowych przedstawiono w tabeli 61.

Na wyszczególnionych w tabeli 61 składowiskach zakładowych przeznaczonych do stałego składowania odpadów przemysłowych złożonych zostało w 1999 roku 224,8 tys. Mg odpadów. Wykaz ten nie uwzględnia składowisk odpadów skalnych surowców węglanowych, licznych w rejonie "Białego Zagłębia". Łączna powierzchnia wymienionych w zestawieniu 9 składowisk wynosi 156 ha. Ogółem od początku eksploatacji nagromadzono na tych obiektach 16 553,1 tys. Mg odpadów. Największy udział w łącznym nagromadzeniu na koniec 1999 roku mają odpady pochodzące z Elektrowni w Połańcu (82%) kierowane na składowisko "Pióry".