CZĘŚĆ IV. GOSPODARKA ODPADAMI

2. Gospodarka odpadami przemysłowymi oraz niebezpiecznymi

Składowanie odpadów
Odpady poprodukcyjne i technologiczne, które nie zostały zagospodarowane lub nie są przeznaczone do wykorzystania w późniejszym terminie kierowane są na składowiska odpadów. W 1999 roku na składowiskach najwięcej złożono odpadów z grupy 10, czyli odpadów nieorganicznych z procesów termicznych (ok. 234 tys. Mg), co stanowi 23% ogółu wytworzonych odpadów w tej grupie. Są to przede wszystkim mieszanki popiołowo-żużlowe z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych (204 tys. Mg), głównie z Elektrowni w Połańcu (składowisko "Pióry"), a także innych zakładów energetyki cieplnej, w tym Elektrociepłowni w Kielcach (składowisko "Gruchawka").
Odpady z wydobywania minerałów oraz odpady i szlamy powstające przy płukaniu i oczyszczaniu surowców mineralnych zaliczone do grupy 01 w 14% ogółu wytworzonych (52 tys. Mg) złożone zostały na składowiskach odpadów przeróbczych i kopalnianych. Największe roczne ilości składowanych tych odpadów pochodzą z Zakładów Przemysłu Wapienniczego "Trzuskawica" S.A. w Sitkówce.

Do odpadów składowanych w około 60% należą także nie segregowane odpady podobne do komunalnych (grupa 16) powstające we wszystkich ankietyzowanych jednostkach. W całości natomiast składowane są odpady z przemysłu skórzanego i tekstylnego (grupa 04).

Na składowiskach własnych lub obcych gromadzone są również odpady niebezpieczne z grupy 19 pochodzące z urządzeń do likwidacji i neutralizacji odpadów oraz oczyszczania ścieków. Tłuszcze i mieszaniny olejów z oczyszczania ścieków stanowią 80% składowanych odpadów tej grupy. Odpad ten najczęściej mieszany jest ze skratkami i osadem wstępnym, a następnie na ogół trafia na składowiska komunalne. Oczyszczalnia w Sitkówce, wyposażona w separatory, wyflotowane w piaskownikach tłuszcze osusza na poletkach ociekowych, następnie miesza odpad z trocinami i w takiej postaci wywozi na wysypisko komunalne. Pozostałe 20% składowanych odpadów, to szlamy wodorotlenków metali i inne szlamy po wytrącaniu metali z roztworów, powstałe w neutralizatorach podczas procesu unieszkodliwiania odpadów cyjankalicznych i odpadów nie zawierających cyjanków lecz zawierających chrom. Odpady tego rodzaju, wytwarzane przez Zakłady Metalowe "Mesko" w Skarżysku Kamiennej, gromadzone są na własnym składowisku odpadów poprodukcyjnych.
Gospodarka odpadami przemysłowymi w 1999 r. wg wybranych grup odpadów zostaa przedstawiona na rysunku 76.