CZĘŚĆ I. CHARAKTERYSTYKA WOJEWÓDZTWA

7. Gospodarka

7.3. Transport i komunikacja
Centralne położenie województwa świętokrzyskiego między najważniejszymi ośrodkami miejskimi w kraju oraz brak autostrad i ograniczona przepustowość istniejących dróg krajowych i wojewódzkich jest czynnikiem determinującym potrzebę rozbudowy obecnego portu lotniczego w Masłowie, co równocześnie wpłynie na podniesienie rangi i atrakcyjności tego regionu.
Pod względem telefonizacji województwo należy do lepszych w kraju. Tempo rozwoju telekomunikacji województwa przekroczyło w niektórych okresach średnią krajową. W roku 2000 wszystkie gminy województwa będą posiadały już automatyczną łączność. Według danych na koniec 1997 roku, zajmowało ono 9 miejsce wśród województw w Polsce, pod względem pojemności central. W zakresie telefonii przewodowej na obszarze województwa działa Telekomunikacja Polska S.A. oraz Telefonia Pilicka S.A. Teren Ostrowca Świętokrzyskiego objęty jest działalnością firmy telekomunikacyjnej "Netia Telekom" oraz udzielona została w roku 1999 koncesja na działalność operatorską firmie "Telefony Brzeskie". Na koniec 1999 r. było w województwie 254 tys. abonentów telefonicznych, a na 1000 mieszkańców województwa przypadało 192 abonentów sieciowych. Najwyższy w tym zakresie wskaźnik notuje się w Sandomierzu - 570 abonentów, kolejno w Starachowicach - 413, w Skarżysku-Kamiennej - 390, w Kielcach - 355. Najniższy natomiast wskaźnik w zakresie ilości abonentów posiadają gminy: Słupia Konecka - 15, Imielno - 24, Tuczępy - 25, Szydłów - 35, Pierzchnica i Gowarczów po 37 abonentów na 1000 mieszkańców. W ostatnim roku n.p. w gminie Ruda Maleniecka wskażnik telefonizacji wzrósł z 23 do 81 telefonów na 1000 mieszkańców, a w Sandomierzu z 260 do 570.

W województwie istnieje również bardzo dobrze rozwinięta sieć telefonii komórkowej. Spośród trzech sieci telefonii bezprzewodowej (Centertel, Era GSM i Plus GSM) najlepiej rozwinięta jest sieć Centertel - technologia analogowa oraz cyfrowa w systemie sieci Idea. Istniejący wysoki poziom infrastruktury telekomunikacyjnej daje szeroki zakres świadczenia wielu nowych usług jak: telefonia międzymiastowa i międzynarodowa, usługi telegraficzne i biurofaksowe, połączenia telefoniczne COUNTRY - DIRECT, POLAND DIRECT, usługi ISDN, sieci transmisji danych POLPAK-T, usługi poczty elektronicznej POLKOM, ogólnoświatowej sieci INTERNET, usługi sieci inteligentnej i inne. Zakres i standard świadczonych usług jest porównywalny z krajami Unii Europejskiej. Przykładem może tu być usługa ISDN pozwalająca na przesyłanie obrazów RTG, USG, wykresów EKG, dająca możliwość prowadzenia videokonferencji miedzy różnymi miejscami w kraju i za granicą oraz dokonywania transmisji obrazu i różnych danych.

W Dolinie Wilkowskiej, w miejscowości Psary od 1974 roku działa jedyne w Polsce Centrum Usług Satelitarnych. Pełni ono szeroką gamę usług w zakresie łączności międzykontynentalnej, będąc jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w świecie. O wyborze miejsca zadecydowało nie tylko położenie geograficzne ale także warunki środowiskowe - znaczna odległość od źródeł zakłóceń przemysłowych. Posiadana baza sprzętowa stacji umożliwia łączność z każdym punktem na świecie, pozwala na realizację międzynarodowych transmisji telewizyjnych oraz transmisji międzysystemowych i zmiany standardu (PAL, SECAM, NTSC).
Poprzez tę stację realizowana jest również łączność typu fax i telefaks oraz usługi w zakresie poczty elektronicznej. Rozszerzona wersja INMARSAT pozwala na stworzenie systemu transmisji danych oraz ma zastosowanie w systemach monitorowania i kontroli, w systemach pomiaru natężenia ruchu, jakości wody, aktywności sejsmicznej oraz warunków atmosferycznych. Centrum Usług Satelitarnych w Psarach to jeden z najnowocześniejszych zakładów Telekomunikacji Polskiej S.A, mających centralny zasięg działania , którego praca ma charakter prestiżowy dla regionu, podnosząc rangę województwa w infrastrukturze telekomunikacyjnej kraju.