|
2. Stacja monitoringu Akademii
Świętokrzyskiej - stacja bazowa ZMŚP Święty
Krzyż
Wyniesione od 100 do ponad 400 m ponad otoczenie krajobrazy Wyżyny Środkowomałopolskiej z Wyżyną Kielecką znajdują się pod wpływem zarówno lokalnych, jak i zdalnych emisji przemysłowych i transportowych, szczególnie związanych z kierunkami zachodnich oraz północno- i południowo-zachodnich wiatrów [Kowalkowski 1994, Jóźwiak 1998]. Obserwowany zły stan zdrowotny lasów tego regionu, a także liczne publikacje donoszące o zachwianiu równowagi środowiska oraz zagrożeniu i ginięciu na tym obszarze wielu gatunków flory i fauny, potwierdzają tę tezę [Cieśliński 1985, 2000, Bróż, Kapuściński 1990, Kowalkowski i wsp. 1990, Danielewicz 2000].
Odpowiednio do wymagań programu Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego, Stacja Bazowa Św. Krzyż realizuje pomiary podstawowych cech reprezentatywnego ekosiedliska
w przekrojach pionowym i poziomym w systemie atmosfera (wejście) - hylosfera - pedosfera (przetwarzanie) - hydrosfera, litosfera (wyjście). Podstawową jednostką przestrzenną jest zlewnia leśno-rolnicza położona na północnym stoku głównego masywu Łysogóry o powierzchni 1 269 km2 (rys.58).
|
|