Z analizy gospodarki odpadami przemysłowymi w województwie świętokrzyskim, opartej na danych Głównego Urzędu Statystycznego, umożliwiających odniesienie stopnia gospodarczego wykorzystania odpadów w naszym regionie w stosunku do innych województw oraz do średniej krajowej stwierdza się, że województwo pod tym względem, podobnie jak w zakresie ilości odpadów wytworzonych, znajduje się na 12 miejscu w kraju. Gospodarcze wykorzystanie odpadów
w regionie według tych danych wynosi 65,6%, podczas gdy średnia krajowa jest o 11,3% wyższa. Rozpatrując nagromadzenie odpadów przemysłowych na składowiskach na koniec 2000 r. województwo plasuje się na 7 miejscu w kraju. Wskazuje to na potrzebę intensyfikacji działań na rzecz ich zagospodarowywania.
Odpady niebezpieczne w województwie stanowią 0,3% odpadów ogółem wytworzonych (dane WIOŚ). Wykazane ilości odpadów niebezpiecznych powstałych w 2000 roku (5611 ton) wprawdzie są dwukrotnie większe w porównaniu z poprzednim rokiem, ale wynika to głównie z objęcia bilansem większej ilości producentów. Pozytywną tendencją jest zmniejszająca się masa odpadów niebezpiecznych kierowana na składowiska, co świadczy o większym niż dotychczas ich zagospodarowywaniu. Udział odpadów niebezpiecznych, złożonych na składowiskach, w ilości ogółem wytworzonej wynosił w 2000 r. tylko 1,5% podczas, gdy w roku 1999 aż 3,6%.
W dalszym ciągu nie wszystkie eksploatowane składowiska odpadów posiadają odpowiednie zabezpieczenia, gwarantujące w miarę bezpieczne dla środowiska ich użytkowanie. Specyficznym rodzajem składowisk są tzw. mogilniki, które użytkowane były w latach 60. i 70. z przeznaczeniem do bezterminowego gromadzenia przeterminowanych lub wycofanych z obrotu środków ochrony roślin. Z ponad 20 takich składowisk zlokalizowanych na terenie województwa, do tej pory zlikwidowano zaledwie 2 z nich. Działania na rzecz likwidacji pozostałych tego rodzaju obiektów, ze względu na duże zagrożenie dla środowiska powinny być kontynuowane.
W roku 2000 odnotowano nieznaczne zmniejszenie ilości odpadów komunalnych kierowanych na wysypiska, co jest wynikiem coraz szerzej stosowanej selektywnej zbiórki oraz powoli wdrażanego recyklingu tych odpadów.
Realizacja założeń opracowanego przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego "Programu Ochrony Środowiska oraz Tworzenia Warunków Zrównoważonego Rozwoju...", odnoszących się do utworzenia Rejonowych Systemów Gospodarki Odpadami, powinna zapewnić uzyskanie pożądanych efektów ekologicznych w odniesieniu do gospodarki odpadami w regionie świętokrzyskim.