CZĘŚĆ X.
DZIAŁALNOŚĆ WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORATU OCHRONY ŚRODOWISKA W KIELCACH


2. Laboratorium WIOŚ

Integralną część Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach stanowi Laboratorium składające się z trzech komórek organizacyjnych: Pracowni Badań Wód, Pracowni Biologiczno-Glebowej i Pracowni Badań Powietrza.
Kadra pracowników Laboratorium Inspektoratu to 24 osoby, w tym 11 z wykształceniem wyższym.
Laboratorium realizuje badania w zakresie monitoringu: wód powierzchniowych, wód opadowych, gleb, imisji pyłowo-gazowej w powietrzu (trzy stacje automatycznych pomiarów ciągłych wraz z systemem zbierania, przekazywania i opracowywania danych, zlokalizowane na terenie Kielc i w okolicy), hałasu oraz badań i pomiarów kontrolnych jakości w zakresie: wód powierzchniowych, wód podziemnych, ścieków, gleby, osadów, odpadów, emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery ze źródeł energetycznych i hałasu.

Laboratorium świadczy także usługi w zakresie badań wód powierzchniowych, podziemnych, ścieków, odpadów, osadów i gleby, emisji pyłowo-gazowej i pomiarów hałasu.
Laboratorium zapewnia wysoką jakość prowadzonych badań gwarantowaną przez wysokwalifikowany personel, sprawne i dobrej klasy wyposażenie pomiarowo-badawcze, odczynniki posiadające certyfikaty jakości, stosowanie wiarygodnych metodyk i procedur badawczych oraz skuteczną kontrolę jakości badań.

Rok 1999 był rokiem wprowadzenia do stosowania w Laboratorium szeregu nowych aparatów pomiarowych i badawczych, a co za tym idzie także nowych metodyk badawczych. Między innymi wdrożono do stosowania chromatograf gazowy z detektorem masowym f-my Varian oraz chromatograf jonowy DIONEX 120.

W 1999 r. doposażono również jedną stację monitoringu imisji powietrza mierzącą zanieczyszczenia komunikacyjne (w Kielcach Al. IX Wieków Kielc) w system ACCU do zbierania pyłu w celu oznaczania zawartości metali.
Dokonano także modernizacji aparatury pomiarowej emisji zanieczyszczeń do powietrza, w tym pyłomierza EMITEST na EMIOTEST. Wyrazem dążenia do osiągnięcia jak najwyższego poziomu jakości realizowanych w Laboratorium badań było podjęcie w latach 1995-1997 działań zmierzających do uzyskania certyfikatu systemu jakości wg wymagań PN-EN 45001 i Przewodnika ISO/IEC 25:1990.

Zrealizowane w tym okresie prace remontowo-adaptacyjne pomieszczeń zajmowanych przez Laboratorium Inspektoratu doprowadziły do znacznej poprawy warunków pracy, a dokonane zakupy nowego wyposażenia pomiarowego i pomocniczego pozwoliły na podniesienie jakości wykonywanych badań. Przeprowadzone przez przedstawicieli Polskiego Centrum Badania i Certyfikacji w 1996 roku audity: systemowy i techniczny, potwierdziły w pełni kompetencje Laboratorium w zakresie badań zgłoszonych do akredytacji.