CZĘŚĆ IV. GOSPODARKA ODPADAMI

Podsumowanie

Analizując gospodarkę odpadami na terenie województwa należy zauważyć, że w porównaniu z rokiem 1998 zmalała o około 19% w stosunku do 1999 r. ilość ogółem wytworzonych odpadów przemysłowych (dane GUS), przy czym stopień ich zagospodarowania utrzymał się na tym samym poziomie. Ilości odpadów niebezpiecznych wytworzone w 1999 roku są zbliżone do roku poprzedniego.

W znacznym stopniu, tj. o ponad 140%, zmniejszyła się masa odpadów niebezpiecznych kierowana na składowiska, co świadczy o większym niż dotychczas ich zagospodarowywaniu. Informacje uzyskane od jednostek administrujących wysypiska komunalne, również świadczą o zmniejszeniu o około 14% ilości niesegregowanych odpadów komunalnych wywożonych na te obiekty.
Systematyczny spadek uciążliwości większych zakładów, które zrealizowały już szereg efektywnych przedsięwzięć ograniczających ich negatywny wpływ na obciążanie środowiska odpadami, jak również oddziaływanie instrumentów prawno-ekonomicznych i działania administracyjne, powodują stopniową poprawę sytuacji w tej dziedzinie. Nie mniej jednak w dalszym ciągu aktualna jest konieczność podejmowania różnorakich inicjatyw i realizacji zadań na rzecz minimalizacji ilości odpadów składowanych, głównie ukierunkowanych na realizację inwestycji w zakresie gospodarczego wykorzystania bądź bezpiecznego dla środowiska unieszkodliwiania odpadów zarówno przemysłowych jak i komunalnych. Z uwagi na duże zagrożenie jakie stanowią dla środowiska mogilniki, istnieje pilna potrzeba ich likwidacji.