CZĘŚĆ IV. GOSPODARKA ODPADAMI

2. Gospodarka odpadami przemysłowymi oraz niebezpiecznymi

Ustawa o ochronie środowiska oraz ustawa o odpadach nakładają na jednostki organizacyjne obowiązek stosowania w działalności gospodarczej technologii i rozwiązań technicznych stwarzających jak najmniejsze zagrożenie lub uciążliwość dla środowiska, a w szczególności technologii małoodpadowych i bezodpadowych. Zakłady wytwarzające odpady mają obowiązek bezpiecznego dla środowiska ich wykorzystywania oraz zapewnienia zgodnego z zasadami ochrony środowiska postępowania z odpadami, których powstaniu nie udało się zapobiec lub których nie udało się wykorzystać.
Wykorzystanie odpadów polega na użyciu ich do celów:
1/ przemysłowych, w tym energetycznych, a także budowlanych jako surowców wtórnych w całości lub w części, bezpośrednio lub przez przetworzenie,
2/ nieprzemysłowych, w szczególności do kształtowania powierzchni gruntów lub ich dostosowywania do określonych potrzeb, a także do nawożenia lub poprawienia struktury gleby.

Unieszkodliwianie odpadów to poddawanie ich procesom przekształcania biologicznego, fizycznego lub chemicznego w celu doprowadzenia ich do stanu, który nie stwarza zagrożeń dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska.
Unieszkodliwianiem w rozumieniu ustawy o odpadach jest również ich składowanie. Składowanymi są odpady odprowadzane na wysypiska, hałdy lub stawy osadowe własne lub innych jednostek.

Gospodarkę odpadami przemysłowymi oraz niebezpiecznymi dla poszczególnych grup odpadów z wyłączeniem grupy 01 przedstawiono na podstawie informacji zawartych w wojewódzkiej bazie danych prowadzonej przez WIOŚ (tabela 59) oraz w odniesieniu do odpadów grupy 01 (odpady wydobywczo-przetwórcze surowców mineralnych) w oparciu o dane GUS z uwagi na objęcie sprawozdawczością większej ilości zakładów wytwarzających tę grupę odpadów (tabela 60).
Z informacji zgromadzonych w bazie danych WIOŚ wynika, że z wytworzonych 1 445 714 Mg odpadów poszczególnych grup (poza grupą 01) gospodarczo wykorzystano - 75,4% unieszkodliwiono - 1,5%, na składowiska przemysłowe bądź komunalne przekazano - 17,9% oraz czasowo gromadzono na terenie zakładu, w celu dalszego wykorzystania lub unieszkodliwienia - 5,2%. Z ogólnej masy tych odpadów 0,2% tj. 2771,3 Mg stanowią odpady niebezpieczne, z których 41,4% przekazano do wykorzystania, 48,8% unieszkodliwiono, 3,2% złożono na składowiskach, a 6,6% czasowo gromadzono(rys. 75).
Odpady wydobywczo-przetwórcze surowców mineralnych według danych GUS wytworzone zostały w ilości 370,5 tys. ton, przy czym znaczna większość tych odpadów pochodzi z wydobywania minerałów (310,6 tys. ton), a niewiele, tylko 59,9 tys. ton z fizycznej i chemicznej przeróbki tych surowców. Odpady tej grupy wykorzystywane są w 48,3% ogółem wytworzonej w roku masy, 37,8% jest czasowo gromadzone z przeznaczeniem do późniejszego wykorzystania, a 13,9% trafia na składowiska.