Wyniki pomiarów i ogólna klasyfikacja jakości wód powierzchniowych

   W tabeli 3 zamieszczono wyniki pomiarów wskaźników i substancji, które zadecydowały o jakości wód w poszczególnych punktach pomiarowych. Podano stężenia średnioroczne, maksymalne i minimalne oraz wynik klasyfikacji ogólnej w każdym z badanych punktów. W formie graficznej przedstawiono klasyfikację na rysunku 1.
     Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11 lutego 2004 r. (Dz.U. nr 32 poz. 284) klasyfikacja dla prezentowania stanu wód powierzchniowych obejmuje 5 klas jakości tych wód z uwzględnieniem kategorii jakości wody A1, A2 i A3 określonych w odrębnych przepisach dla wód powierzchniowych przeznaczonych do spożycia:
klasa I - wody o bardzo dobrej jakości:
      a) spełniają wymagania określone dla wód powierzchniowych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, w przypadku ich uzdatniania sposobem właściwym dla kategorii A1,
      b) wartości wskaźników jakości wody nie wskazują na żadne oddziaływania antropogeniczne;
klasa II - wody dobrej jakości:
     a) spełniają w odniesieniu do większości wskaźników jakości wody wymagania określone dla wód powierzchniowych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, w przypadku ich uzdatniania sposobem właściwym dla kategorii A2,
     b) wartości biologicznych wskaźników jakości wody wykazują niewielki wpływ oddziaływań antropogenicznych;
klasa III - wody zadowalającej jakości:
     a) spełniają wymagania określone dla wód powierzchniowych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, w przypadku ich uzdatniania sposobem właściwym dla kategorii A2,
     b) wartości biologicznych wskaźników jakości wody wykazują umiarkowany wpływ oddziaływań antropogenicznych;
klasa IV - wody niezadowalającej jakości:
     a) spełniają wymagania określone dla wód powierzchniowych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, w przypadku ich uzdatniania sposobem właściwym dla kategorii A3,
     b) wartości biologicznych wskaźników jakości wody wykazują, na skutek oddziaływań antropogenicznych, zmiany ilościowe i jakościowe w populacjach biologicznych;
klasa V - wody złej jakości:
     a) nie spełniają wymagań dla wód powierzchniowych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia,
     b) wartości biologicznych wskaźników jakości wody wykazują, na skutek oddziaływań antropogenicznych, zmiany polegające na zaniku występowania znacznej części populacji biologicznych.

     Określenia jakości wód powierzchniowych dokonano dla poszczególnych badanych punktów pomiarowych.
     Dla każdego wskaźnika jakości wody zmierzonego z częstotliwością jeden raz na miesiąc wyznaczono wartość stężenia odpowiadającą percentylowi 90, a w przypadku mniejszej częstotliwości badań przyjęto najmniej korzystną wartość stężenia. Klasyfikacji ogólnej w punkcie pomiarowym dokonano również z zastosowaniem percentyla 90 % z wszystkich sklasyfikowanych w punkcie wskaźników (tabela 3).
     Podstawę określenia klas jakości wód powierzchniowych stanowiły wartości graniczne wskaźników jakości wody w klasach określone w załączniku nr 1 do cytowanego na wstępie rozporządzenia.
     W roku 2004 w większości badanych przekrojów pomiarowych (60 %) stwierdzono zadawalającą jakość wód (klasa III) spełniających wymagania określone dla wód powierzchniowych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, w przypadku ich uzdatniania sposobem właściwym dla kategorii A2 (typowe uzdatnianie fizyczne i chemiczne). Wartości biologicznych wskaźników jakości wody w tych punktach wykazują umiarkowany wpływ oddziaływań antropogenicznych. Wody odpowiadające tej klasie czystości prowadziły rzeki: Czarna Maleniecka, Zwlecza, Lubrzanka, Łososina, Biała Nida, Mierzawa, Kamionka, Lubianka, Żarnówka, Szewnianka, Koprzywianka, Łagowica, Wschodnia i Czarna Staszowska.
     Wody o niezadowalającej jakości zakwalifikowane do IV klasy czystości stwierdzono w 31,25 % punktów rozmieszczonych na Nidzie, Czarnej Włoszczowskiej, Pokrzywiance i Kanale Strumieniu oraz w niektórych przekrojach Kamiennej, Świśliny, Opatówki, Wisły, Nidzicy, Pilicy, Bobrzy i Czarnej Nidy.
     Wody złej jakości zaliczone do V klasy czystości wystąpiły tylko w 7 przekrojach pomiarowych (8,75 %) zlokalizowanych na Maskalisie i Silnicy oraz w niektórych punktach pomiarowych na Wiśle, Opatówce, Bobrzy i Czarnej Nidzie.
     Wśród wskaźników decydujących o klasie czystości rzek dominowały: zawiesina, barwa, ChZT-Mn, ChZT-Cr, ogólna liczba bakterii coli, liczba bakterii coli typu kałowego, fosforany, azotyny, azot Kjeldahla.


     spis treści