Logo - WIOS Kielce 
WIOS Kielce 
Raporty 
PIOS w Internecie 
Strony pracownikow 
Strona glowna
Ocena stanu czystości rzek województwa kieleckiego w roku 1997
 
Wschodnia
W s c h o d n i a  - prawobrzeżny dopływ Czarnej Staszowskiej o długości 38,1 km uchodzi do rzeki macierzystej na terenie województwa tarnobrzeskiego. Zanieczyszczony ponad normatywnie źródłowy odcinek rzeki, aż do m. Strzelce utrzymuje się poza klasą ze względu na przekroczone stężenia biogenów (azotyny i fosfor ogólny), których źródłem są ścieki odprowadzane z terenu Chmielnika. Dalszy odcinek - do granic województwa odpowiada III klasie czystości. W stosunku do badań ubiegłorocznych odnotowano poprawę stanu sanitarnego rzeki i zmianę klasy z non na II i III w ocenie bakteriologicznej. Wyniki badań hydrobiologicznych wykonywane były w ppk Strzelce i Wilkowa. Indeks saprobowości utrzymywał się w II klasie czystości wód, natomiast stężenia chlorofilu „a” wzrastały z I klasy w Strzelcach, do III klasy w Wilkowej.

[index rzek]

Nidzica

N i d z i c a  - jest lewobrzeżnym dopływem Wisły o długości 62,9 km i powierzchni zlewni 708,0 km2. W klasyfikacji ogólnej rzeka na całej długości nie odpowiada normatywom żadnej z klas czystości wód. W źródłowym odcinku zadecydowały o tym podwyższone stężenia zawiesiny przy pozostałych wskaźnikach przeważnie nie przekraczających I lub II klasy czystości. W końcowym odcinku poniżej ujścia Małoszówki będącej odbiornikiem ścieków komunalnych i przemysłowych z terenu Kazimierzy Wielkiej zanieczyszczenie rzeki wzrasta i poza klasą znajdują się wskaźniki BZT5, ChZT-Mn, ChZT-Cr, zawiesina, azotyny, fosfor ogólny. W toku działań kontrolnych stwierdzono naruszanie warunków pozwolenia wodno-prawnego przez Związek Międzygminny Komunalny „Nidzica” w zakresie ładunków BZT5 odprowadzanych do odbiornika. Pod względem bakteriologicznym rzeka utrzymuje się na poziomie roku 1996, a więc od źródeł do Kazimierzy Wielkiej w III klasie czystości, a poniżej aż do ujścia - poza normatywem. Badania hydrobiologiczne prowadzone w ppk Kazimierza Mała i Piotrowice wskazują III klasę czystości wód ze względu na indeks saprobowości, natomiast I i II - ze względu na chlorofil „a”.

[index rzek]

Czarna Maleniecka (Konecka)

C z a r n a   M a l e n i e c k a  (K o n e c k a)  - prawobrzeżny dopływ Pilicy o długości 54,9 km w granicach województwa posiada zlewnię o powierzchni 975,0 km2. Źródłowy odcinek do m. Stąporków znajduje się poza klasą ze względu na wartość odczynu pH (kwaśny) przy pozostałych parametrach w I lub II klasie. Zanieczyszczenie rzeki na tym odcinku jest pochodzenia naturalnego - z podłoża. Następnie do m. Czarna rzeka osiąga III klasę (pH, azotyny). W wyniku zrzutu ścieków komunalnych i przemysłowych ze Stąporkowa nastąpił wzrost stężenia azotynów, ale również miała miejsce korzystna zmiana wartości pH z non do klasy III. Poniżej Czarnej klasyfikacja rzeki zależy od m. Coli ( do Maleńca - non, poniżej - III klasa). Badania hydrobiologiczne wykonywane tylko w punkcie ujściowym - Maleniec wskazują II klasę czystości ze względu na indeks saprobowości i I ze względu na chlorofil „a”.

[index rzek]

pozostałe rzeki

P o z o s t a ł e   r z e k i  jak: Brzeźnica, Czarna Struga, Łososina, Małoszówka, Maskalis, Silnica i Szewnianka oceniono punktowo, ponieważ badane były tylko na ujściu. Najmniej zanieczyszczone z nich: Łososina i Czarna Struga zachowały dotychczasową III klasę czystości, pozostałe nie odpowiadały normatywom żadnej z klas. W rzekach najbardziej zanieczyszczonych jak Małoszówka i Maskalis oprócz biogenów i m. Coli występowały wysokie stężenia substancji organicznej, zawiesiny i zasolenia.

[index rzek]


[Cofnij]    [index rzek]    [Strona główna]     [Dalej]